Yalnız ölümlerde enflasyon

Yalnız ölümlerde enflasyon
                Aile bağlarının zayıflaması ile birlikte yalnız ölümler de arttı. Muratlı’da son bir yıl içerisinde yalnız yaşayan yaklaşık 20 kişi çeşitli sebeplerle hayatını kaybetti.                Şüpheli ölümlerde ciddi yükseliş
                Muratlı’da son bir yıl içerisinde şüpheli ölüm oranları da önceki yıllara göre büyük bir artış gösterdi.
tasarım59 reklam paketi
                Fatma Gacal, Nadide Çakıroğlu, Selim Ülken, Şaban Köstence, Halil Akça ve diğerleri yalnız yaşadıkları ikametlerinde ölü olarak bulundular. Çoğunun yaşam şartlarının iyi olmadığı görüldü.
                İntihar riski var
                İzole yaşayan, kendisini eve kapatmış veya sağlık sorunları nedeniyle evden çıkamayan, sosyal ilişkileri olmayan yalnız insanlarda ve özellikle yalnız yaşayan erkek yaşlılarda intihar oranlarının daha yüksek olduğu öğrenildi.
                Araştırmalar, yalnızlığın beyin hücrelerine iyi gelmediğini, beynin idrak ve algılama yetileriyle hafızayı olumsuz etkilediğini gösteriyor.
                Yalnızlık, birçok hastalığı tetikliyor
                Yalnız yaşayan yetişkinlerin depresyona girme risklerinin, aileleriyle yaşayan insanlara göre % 80 daha yüksek olduğunu ortaya koyan uzmanlar, yalnız yaşayan insanlarda akıl ve ruh hastalıkları oranının da daha yüksek olabileceğini belirtiyorlar.                Yalnızlık, çağın sorunu Alzheimer riskini de artırıyor.
                Yalnız yaşayan insanlarda toplumdan izole olma, sosyal hayat yoksunluğu ve güven sorunlarının akıl ve ruh hastalıklarıyla bağlantılı olabileceği de açıklandı.
                Birçok hizmetten yoksunlar
                Devletin ve belediyelerin yardıma muhtaç yaşlılar için evde sağlık kontrolü, eve yemek götürme gibi birçok faydalı işler yaptıkları bilinirken, Muratlı’da özellikle yalnız yaşayan yaşlılar için böyle bir hizmetin olmadığı öğrenildi.
                Huzurevinin de bulunmadığı ilçede yalnız yaşayan yaşlılar kaderine terk edildi.
                Nüfus yaşlandı
                TÜİK verilerine göre; bölgemizde ortanca yaş yükselirken, nüfusumuz da hızla yaşlanıyor.
                Nüfusun yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan yaşlı (65 ve daha yukarı yaş) nüfusun yüzde 17.6’sı ise tek başına yaşıyor. Yalnız yaşayan yaşlı nüfusun % 23’ünü erkekler, % 77’sini ise kadınlar oluşturuyor.
                Bununla birlikte, yalnız yaşayan yaşlılara göz kulak olmanın vatandaşlık görevi olduğu günümüz şartlarında, günlerce insan sesi duymayan yaşlılarla iki çift laf etmenin bile onları mutlu ettiğini unutmayalım.

Yayınlanma Tarihi : 10/7/2019 13:25
Okunma Sayısı : 1907

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar