Dyt. Süheyla TEKİN
5 ADIMDA KİLO VER

Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim. Bu süreç benim için biraz yoğun geçti. Muratlı’da kendi ofisimi açtım ve beslenme danışmanlığı vermekteyim. Fırsat buldukça burada sizden sıkça aldığım soruları yanıtlamaya ve beslenme üzerine bilgi paylaşımı yapmaya devam edeceğim.
Şimdi konumuza gelelim. Birçoğumuzun ortak derdi fazla kilolarımız. Bu durum hem sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor, hem de görüntümüze olan memnuniyetimizi azaltabiliyor. Ne yaptıysam bir türlü kilo veremiyorum ya da kısa sürede verdiğim kiloyu geri alıyorum diyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bu yanlışı bulmalı ve buna göre bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bir beslenme uzmanından yardım almak sizin için faydalı olabilir.
Kilo vermeniz için size fayda sağlayacak 5 adımı listeliyorum:
tasarım59 reklam paketi
1-Vücudunuzu tanıyın !
Herkesin  vücudu birbirinden farklı ve biricik. Vücut şekli, bulunduğunuz ağırlık, yağ-kas oranı, metabolizma hızı gibi farklı değişkenler var. Danışanlarımdan en sık aldığım sorulardan biri de 'Bir ayda kaç kilo verebilirim?' oluyor. Bu soruya genelde şu yanıtı veriyorum: ’İlk 2 hafta vücudunuzu tanıyacağız, listeye nasıl tepki verdiğini göreceğiz ve buna göre listeyi değiştireceğiz.’ Kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, uyku düzeni ve stres yönetimi gibi faktörler ele alınmalı ve kişi vücuduna kulak vermeyi öğrenmeli. Her şey yolunda ilerlerse ayda ortalama 4-6 kilo kaybı sağlanabilir. Bu bazen daha az da olabilir, daha fazla da olabilir. Bu noktada kan değerleriniz de oldukça önemli. Herhangi bir vitamin-mineral eksikliğiniz (D vitamini,demir, B12 eksikliği vb.) varsa hekiminizin verdiği takviyeyi mutlaka kullanmalısınız. Düşündüğünüz gibi bunlar size kilo aldırmaz aksine bunların eksikliği sizi halsiz bırakır ve kilo kaybını yavaşlatabilir. Hedefimiz sadece kilo kaybı değil, sağlıklı kilo kaybı sağlamak bunun bilincinde olalım.
2-Kalori açığı oluşturun!
Her bireyin günlük kalori ihtiyacı birbirinden farklıdır. Günlük kalori ihtiyacı vücut kitle indeksi, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumunuza göre değişir. Hangi diyet modelini denerseniz deneyin kalori açığı oluşturmadığınız sürece zayıflamanız mümkün değil. Diyelim ki günlük 2000 kalori almanız gerekiyor, siz 1600 kalori almaya başladınız otomatik olarak zayıflamaya başlarsınız. Beslenmenizdeki boş kalori kaynaklarını(cips, atıştırmalık, hamur işi vb.) çıkararak ve porsiyonlarınızı azaltarak ilk aşamada bu şekilde kalori açığı oluşturabilirsiniz. Ya da yine 2000 kalori almaya devam edersiniz ancak düzenli egzersiz ile günlük harcadığınız kaloriyi arttırabilirsiniz. Yani kalori açığı oluşturmak için ya besinlerle aldığınız enerjiyi azaltmalı ya da egzersiz ile gün içinde harcadığınız enerjiyi arttırmalısınız. Dengeli bir şekilde ikisini birlikte yaparsanız sonuç harika olacaktır.
3-Tek bir besinden mucize beklemeyin!
Diyetinizde besin çeşitliliği olmasına özen gösterin. Tek tip besine dayalı diyetler kilo vermeniz durduğunda vücudunuzu şaşırtmak için kısa süreliğine tercih edilebilir. Ancak uzun dönemde önermiyorum. Her besin grubundan ihtiyacınız olanı farklı besinlerle almaya çalışın. Örneğin süt grubu için süt, yoğurt, ayran veya kefir gibi dört farklı alternatifiniz olabilir. Her besinin bize sağlayacağı başka faydalar var.
4- Su içmeyi ve egzersizi ihmal etmeyin!
Su rahatlıkla tüketebileceğimiz sıfır kalori ve eşsiz bir sıvı. Gün içinde an az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Suyu az içtiğinizde ve hareketsiz kaldığınızda kas kayıplarınız artabilir ya da kilo vermeniz durabilir. Kalori açığı oluşturmak ve vücudu zinde tutmak için egzersiz önemli. İlk aşamada yürüyüş ile başlayıp belli bir yağ kaybı sağladıktan sonra vücut şeklinize göre bölgesel egzersizlere yönelebilirsiniz.
 5- Aç kalmayın!
Diyet sürecinde tıka basa bir doygunluk beklemiyoruz. Ancak sizi halsiz bırakacak, gün içinde yaptığınız işlerde direncinizi düşürecek bir açlık da istemiyoruz. Aç kalarak bir noktaya kadar zayıflarsınız fakat sonra vücudunuz yavaşlar ve ne kadar aç kalsanız da kilo veremezsiniz. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetlerden uzak durmanızda fayda var. Vücudunuza ihtiyacı olanı vermelisiniz.
Kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı için bunlara dikkat etmenizde fayda var.
Sağlıkla Kalın...
Diyetisyen Süheyla Tekin

Yayınlanma Tarihi : 4/9/2019 18:59
Okunma Sayısı : 7087
Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar