Tren kazası üzerinden istifa çağrısı

Tren kazası üzerinden istifa çağrısı
                TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 bütçe görüşmelerinde mikrofonu alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sarılar’daki tren kazasını hatırlatarak; “Dünyanın her yerinde bu kazalardan sonra istifalar olur. Bizde ise pişkin pişkin herkes görevine devam ediyor” dedi. Aygun’un Bakan M. Cahit Turhan’a hitaben sert eleştirisi gündem oldu.                CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada; Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözlerine vurgu yaparak; “Maalesef, AK Parti iktidarında Kamu İhale Yasası’nın devre dışı bırakılmasıyla rant kavgası insan hayatının önüne geçmiştir” sözcüğünü kaydetti.
                AK Parti döneminde 11 ölümlü ve yüzlerce yaralanmalı büyük tren kazaları olduğunu aktaran CHP’li Aygun, Çorlu’nun Sarılar ilçesinde 8 Temmuz 2018’deki tren kazasında 25 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 13 Aralık 2018’de de Ankara’daki hızlı tren kazasında 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.
tasarım59 reklam paketi
                Dr. Aygun, “Tüm kazalar, ihmallerin sonucudur. Bu kazaların önlenememesi ve devam etmesi Ulaştırma Bakanlığı’nın ve TCDD’nin ders almadığını ortaya koymaktadır. Bu kazalarda payı olan eski genel müdürün milletvekilliği ile ödüllendirilmesi de bunun göstergesidir” şeklinde konuştu.
                Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan tren kazası davasında Bilirkişi Heyeti’nin yenilenmesi yönünde karar çıktığını belirten CHP’li Vekil Aygun, “Devlet Demiryolları’yla bağlantısı olan 2 kişinin hem sinyalizasyon, hem de ikmal, bakım işlerinde danışmanlık yapması kuşku uyandırmıştır ama bu heyet, millet vicdanında kabul görmemiştir. Sonuçta mahkeme de yeni Bilirkişi Heyeti oluşturulmasını istemiştir” dedi.
                Yeni Bilirkişi Heyeti’ne seslenen Aygun, kazaya ilişkin tüm ihmalleri sıralayarak; yeni heyetin üst düzey yöneticilerin kazadaki sorumluluğunu ortaya koymasını beklediklerini vurguladı.
                Davada yargılanan TCDD bakım ve onarım memurunun ‘250 köprü ve 2 bin 500 menfezden sorumluyum. İşçi ve usta bulamıyorum. Yetişemiyorum’ yönündeki açıklamasına dikkat çeken İlhami Özcan Aygun, “Diğer personelin de yol bekçilerinin yetersizliğinden şikâyet etiğini görüyoruz. 11 bin 394 kilometre demir ağı var. 1.200 yol bekçisine ihtiyacınız var. Yeni yol bekçisi alacak mısınız?” diye sordu.
                CHP’li Aygun, TCDD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında koordineli çalışacak ve anlık yağışları değerlendirecek personel bulunmadığına da vurgu yaparak; “Artık bu koordinasyonu sağlayın” çağrısında bulundu.
Yayınlanma Tarihi : 30/11/2019 15:56
Okunma Sayısı : 2096

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar