Tren kazası mağdurlarından eylem

Tren kazası mağdurlarından eylem
                Çorlu Sarılar’daki tren faciasında yakınlarını kaybedenlerin aileleri basın açıklaması yapmak için Muratlı Tren Garı önünde bir araya geldi.                Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasında ölenlerin yakınları, yaralananlar ve avukatları, savcılığın bazı sorumlular hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönündeki kararı üzerine başlattıkları eylemlerini bugün Muratlı’da sürdürdü. Muratlı Tren Garı önünde bir araya gelen tren kazası mağdurlarına CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe de destek verdi.
                Yakınlarını kazada yitirenler, bazı şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verilmesine tepki gösterdiler. 18 yaşındaki yeğeni Sedat Şahin'i tren kazasında kaybeden Ramazan Öztürk, “Yeğenim üniversite sınavına girmişti. Sınav stresini atmak için köye gitmek için trene bindi. Döndüğünde sınav sonucunu öğrenecekti. O kazadan kurtulamadı hayalleriyle birlikte toprak oldu. Ona hep doktor olup yaşlandığımda bana bakmasını söylerdim. O toprak olduğunda sınav sonuçları açıklandı. Doktor olmaya hak kazandı ama bütün geleceği ile birlikte toprak altında kaldı. Mecliste yemin ediyorlar, o yeminler boşa. İnsan biraz elini vicdanına koyar. Bu kadar insan ölmüş, nerede adalet?” sözcüklerini kullandı.                Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TCDD yönetimi, bürokrat ve siyasilerin yaşanan faciada sorumluluğu yönünden kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar vermesine CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Utanmasalar bu facianın sorumluluğunu hayatını yitiren 25 canımıza yükleyecekler” dedi.
tasarım59 reklam paketi
                Tren kazasındaki sorumlularla ilgili takipsizlik kararını eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ gerekçesiyle, TCDD yönetimi, bürokrat ve siyasilerin yaşanan faciada sorumluluğu yönünden kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Çorlu Tren faciasına dair adaletsizliklere bir yenisi daha eklendi” yorumunda bulundu.
                Sorumlulara verilen takipsizlik kararının ölenlerin yakınlarını derinden üzdüğünü ve adalete güveni zedelediğini kaydeden CHP’li Yüceer, “Önlem almayan, denetlemeyen, aman seçimlere yetiştirelim diye yarım yamalak işlere olur veren ülke yöneticileri, Bakanlar, Bakanlık yöneticileri, genel müdürler hakkında takipsizlik kararı verilip tüm suçun alt düzey çalışanlara yüklenmesi cezasızlık kültürünün en açık örneğidir. Utanmasalar bu facianın sorumluluğunu hayatını yitiren 25 canımıza yükleyecekler” diye konuştu.                Yağmuru bahane eden iktidarın yakınlarını yitirenlerin acılarına duyarsız kaldığını aktaran Yüceer, “Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın demiryollarında alt düzeyde görev alan birkaç idareci ve memur hakkında iddianame hazırlamaya karar verip, asıl büyük sorumluluğu taşıyan siyasetçileri ve yüksek bürokratları aklaması adeta Pamukova tren kazasında olanların bir tekrarının yaşandığını gösteriyor. Pamukova kazasında da zamanın yönetici ve bürokratları sütten çıkmış ak kaşık gibi sorumluluktan sıyrılmış, bütün suç ve sorumluluk üç beş garibana yüklenmişti. Böyle bir sorumsuzluk ve cezasızlık kültürüne ancak kabile devletlerinde rastlanır. 25 can yitmiş, 340 insanımız yaralanmıştır. Önce yağmuru bahane eden iktidar yakınlarını yitirenlerin acılarına duyarsız kalmış, bir özrü bile çok görmüştür. Görülmektedir ki, yargı mercii de aynı duyarsızlığı paylaşmaktadır” diyerek tepkisini dile getirdi.
                Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ise, tren kazası mağdurlarının acısını paylaşarak; sonuna kadar haklı davalarının arkasında duracaklarını kaydetti.

Yayınlanma Tarihi : 30/6/2019 19:10
Okunma Sayısı : 1718

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar