Tasarruf yükü basın emekçisinin sırtına bırakılamaz

Tasarruf yükü basın emekçisinin sırtına bırakılamaz
            DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar yaptığı basın açıklamasında, kamuda tasarruf genelgesi kapsamında yerel basına gelen kısıtlamayı eleştirdi. Demokrasilerde basın özgürlüğünün önemini vurgulayan Avşar, tek kaynağı reklam, ilan ve abonelik olan yerelin sesi, demokrasinin soluğu yerel basının tasarruf gerekçesiyle kısıtlanamayacağını söyledi.            “Basın hürriyeti ve haber alma özgürlüğü anayasal bir haktır”
            “Demokrasilerde basın hürriyeti ve haber alma özgürlüğü anayasal bir hak olarak amasız, fakatsız tanımlanır ve demokrasinin temel taşlarından biri olarak kabul edilir” diyen Tekirdağ Milletvekili Avşar; “Bu anlayış yerele indikçe, kırsala yayıldıkça demokrasi daha da kökleşir. Bu yaklaşımla yerelin sorunlarını merkeze iletmek, gündeme getirmek, çözümü noktasında kamuoyunun oluşmasını sağlamak gibi çok önemli fonksiyonu olan yerel basının tasarruf tedbirleri çerçevesinde ilk sıraya konulması çok manidardır. Tasarruf yapılması gereken onca iş varken demokrasinin soluğu yerel basın emekçilerinin sırtına bu yükü yıkmak kabul edilemez” şeklinde konuştu.
tasarım59 reklam paketi
            İktidarın tasarrufu yanlış yerde yaptığını belirten Avşar, şunları kaydetti: “Bir taraftan milyonluk kamu-özel iş birlikleri dururken, kamu ihale yasası “istisnalar yasasına” dönüşmüşken, denetimsiz varlık fonu ortadayken, ana saraylar, yavru köşkler peş peşe tahsis edilirken, özel uçaklar ring atarken tasarruf tedbirleri diye neredeyse tek kaynağı reklam, ilan ve abonelik olan yerelin sesi, demokrasinin soluğu yerel basın emekçilerinin sırtına bu yükü yıkmak kabul edilemez.”
            Tasarruf tedbiri bahanesiyle basının sesinin kesilerek haber alma özgürlüğünden tasarruf yapılamayacağını kaydeden Avşar, bu durumun yerel gazetelerin birçoğunun kapanmasına ya da küçülmesine, çalışan binlerce gazeteci emekçinin işsiz kalmasına yol açacağını ve buna paralel olarak da yerel problemlerin gün yüzüne çıkmayacağını, tartışmaya açılamayacağını, ilgililere duyurulamayacağını ve böylece günbegün sorunların büyümesine sebep olacağını söyledi.
            Avşar; “Bundan dolayı bu durum belki de en son başvurulabilecek bir tedbir olabilir. Tasarruf tedbiri bahanesiyle basının sesi kesilerek haber alma özgürlüğünden tasarruf yapılamaz” dedi.
            “Bu yanlıştan derhal dönülmelidir”
“Bu yanlış karar, basının görevini yapamaz duruma gelmesine ve halkın haber alma özgürlüğünün kısılması anlamına gelmektedir” diyen Avşar; “İlgili kurumun bu gerçeği görerek hareket etmesi, bu yanlıştan derhal dönmesi ve alınan kararı acilen iptal etmesi gerekmektedir” sözcüklerini kullandı.
Yayınlanma Tarihi : 3/6/2024 14:28
Okunma Sayısı : 654

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar