Soykırımı unutmadık

Soykırımı unutmadık
                Muratlı Genç Romanlar Derneği adına Başkan Çağlar Yeltekin, II. Dünya Savaşı'nda soykırıma uğrayan Romanları, Roman Soykırımı Anma Günü olan 2 Ağustos’ta hatırladı.                Romanların II. Dünya Savaşı'nın unutulmuş kurbanları olduğunu dile getiren Başkan Çağlar Yeltekin, “2 Ağustos 1944 tarihinde Nazilerin Almanya'daki Auschwitz ve Birkenau kamplarında bir günde 4 bin Roman gaz odalarında öldürüldü ve krematoryumlarda yok edildi. Her yıl bu tarihte, Nazilerin soykırımına uğrayan ve II. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden 220 bin ila 500 bin Roman anılıyor. Herhangi bir resmi rakam olmasa da bu sayı o dönemde Avrupa'da bulunan Roman nüfusunun yarısından fazlasına tekabül ediyordu. Auschwitz'de 20 bine yakın Roman vurularak veya kötü yaşam şartları sebebiyle hayatını kaybetti” dedi.
tasarım59 reklam paketi
                Soykırımların insanlarda derin acılar bıraktığını belirten Yeltekin, “Tarihin karanlık sayfalarında kalan Roman soykırımını gündeme getirme amacımız; yaşadığımız evrende hiçbir insanın etnik kimliğinden, dinsel, dilsel farklılığından dolayı soykırıma uğramaması gerektiğini vurgulamaktır. Her bireyin yaşam hakkı, evrensel değerler altında korunması gereklidir. Bütün soykırımların bir insanlık suçu olduğunu toplum bilincine yaygınlaştırmalıyız” ifadelerini kullandı.
                Başkan Çağlar Yeltekin son olarak, II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Romanları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi.
Yayınlanma Tarihi : 2/8/2019 18:28
Okunma Sayısı : 1273

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar