Sivrisinek ölümüne ilişkin önemli bilgilendirme

Sivrisinek ölümüne ilişkin önemli bilgilendirme
                Muratlı’da yaşayan 57 yaşındaki Yüksel Sezgin'in sivrisinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz’dan açıklama geldi.                5 bin sivrisinek incelendi
                5 bin sivrisineğin incelendiği projede görev yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz önemli açıklamalar ve uyarılarda bulundu.
                Hem kişisel, hem de yerel yönetimlerin mücadelesi şart
                Batı Nil hastalığının virüsünü aslında kuşlarda bulunan bir virüs olarak tanımlayan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz; “Virüs taşıyan kuşlar eğer burada lokalize olurlar ise, bunları da ısıran sivrisinekler kuştan virüsü alıyorlar ve sonra insana ve atlara bulaştırabiliyorlar. Göçmen kuşlara bir şey yapamazsınız. Uçacaklar. Bu virüs göçmen kuşlarda var. O zaman iyi bir sivrisinek mücadelesi yapmamız gerekiyor. İyi bir sivrisinek mücadelesi de hem kişisel mücadele, hem de yerel yönetimlerin mücadelesi ile olmalıdır” diye konuştu.
tasarım59 reklam paketi
                Panik yapmayın, uyarıları dikkate alın

                Sivrisineklerin tamamında virüs bulunmayacağının altını çizen Hüseyin Yılmaz, yine de vatandaşların bu riski göz ardı etmemesi gerektiğini de kaydederek; “Vatandaşımız önce panik yapmayacak. Bir kere her sivrisinek virüs taşıyor anlamına gelmez. Yine de riski hiçbir zaman göz ardı etmemesi gerekiyor. Bu riski en aza indirmek için pencerelere sineklikler taktıracaklar. Işıldak dediğimiz sinek tuzakları koyacaklar. Sinek tuzakları ciddi anlamda sayılarını azaltıyor. Ciltlerine ticari bazı ürünler sürebilecekleri gibi limon ağacı ve okaliptüs yağı sürerek sivrisineklerden korunabilirler” şeklinde konuştu.
                Sinekler bir çok virüs bulaştırabilir
                Sineklerin bir çok tehlikeli virüsü insanlara bulaştırabileceğine dikkat çeken Hüseyin Yılmaz, “Bunlardan bir tanesi Batı Nil Ateşi Virüsü’dür. Rift Vadisi Humması virüsü gibi önemli virüsler de bulaşabilmektedir. Bunlar çok önemli. Şu anda İngiltere’de bir Zika Virüsü salgını bekleniyor. Hava değişimi, küresel ısınma ile beraber sineklerin yaşamları veya gidebildikleri yerler de değişebiliyor. Bu nedenle eğer virüs taşıyorlarsa bu virüsleri beraberinde götürebiliyorlar. Yaklaşık 40 kilometre kadar bulunduğu yerden bir mesafe yol kat edebiliyor sivrisinekler ve taşıdıkları virüsü insanlara ve hayvanlara ulaştırabiliyorlar” diye konuştu.
                2006’dan beri araştırmalar var
                Türkiye’de Batı Nil Ateşi Virüsü araştırmalarının 2006 yılından bu yana devam ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz; “2006’dan beri hem sivrisineklerde, hem kuşlarda bazı araştırmalar devam ediyor. İnsanda da tabii ki çalışmalar yapıldı. Daha önce bazı saptamalar var bu konuda ancak olayın boyutunu tam anlamıyla incelemek için hem kuşların, hem sivrisineklerin ciddi anlamda epidemolojik araştırmalar ile her yıl en azından hangi virüsleri taşıdığı yönünde araştırmalar yapmak lazım. Biz de bu görüşten yola çıkarak; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa tarafından desteklenen Amerika, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı olarak bir proje gerçekleştirdik. Bu projede yaklaşık 5 bin civarı sivrisinek topladık ve bu topladığımız sivrisineklerden bir grupta Batı Nil Ateşi Virüsü tespit ettik” sözcüklerini kaydetti.
Yayınlanma Tarihi : 28/11/2019 16:14
Okunma Sayısı : 2882

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar