Satıp duruyorsunuz! Karşılığında?

Satıp duruyorsunuz! Karşılığında?
                Hizmet Medya’yı ziyaret ederek gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan AK Partili Heyet, belediye tarafından satılan arsa ve tarlalardan gelen gelir ile ilçeye hiçbir yatırım yapılmadığına dikkat çekti.                Muratlı Hizmet - AK Parti Muratlı İlçe Başkanı Ali Atılgan, AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Beytullah Ongun, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Okan Ortaer ve Recep Azcan ile AK Parti İlçe Yöneticileri Mehmet Yetkin Arda ve Mehmet Yaşar Öcal, Hizmet Medya’yı ziyaret ederek gündemi değerlendirdi.
tasarım59 reklam paketi
                Tutarsız cevaplar

                AK Partili Heyet, ‘Vatandaşlarımızın bilgilerine arz olunur’ başlıklı basın açıklamasında; “Kıymetli basınımız ve Saygıdeğer Muratlılılar, 21 yıldır kesintisiz belediye başkanlığı yapan Sayın Nebi Tepe, taş üstüne taş koymayı bir tarafa bırakın; var olanı tüketmekte göstermiş olduğu maharetlerine bir yenisini daha eklemek için Temmuz Ayı olağan belediye meclis toplantısında, AK Partili ve MHP’li 6 meclis üyesinin ret oylarına karşılık, CHP’li 9 meclis üyesinin kabul oylarıyla kırsal mahallelerimize ait 175,50 dekarlık tarla satışı için Muratlı Belediye Meclisi’nden yetki aldı. Üstüne üstelik bu da yetmezmiş gibi; Sayın Nebi TEPE, 5 milyon liralık borçlanma yetkisi talebinde bulundu. Hâlbuki Muratlı Belediyesi bundan 10 ay önce, 2019 yılının Eylül ayında yapmış olduğu arsa satışlarından toplam 2 milyon 95 bin Türk Lirası gelir elde etmişti. Bizler AK Parti Belediye Meclis Üyeleri olarak, 04.02.2020 tarih ve 2020.02.04-16 sayılı yazılı soru önergemizde, belediye başkanımız Sayın Nebi Tepe’ye, Muratlı’da yaşayan vatandaşlarımız adına arsa satışlarından elde ettiğiniz 2 milyon 98 bin Türk Lirası gelir ile ‘Muratlı’ya ne tür hizmetler yaptınız? Ya da ne tür hizmetler yapmayı planladınız?’ sorusunu yönelttik. Sayın belediye başkanımız bize resmi yazı ile cevap verdi. Gelen yazılı cevaba istinaden yaptığımız araştırmalar sonrasında, belediye başkanımızın yaptığı hizmetlerin toplam bedelinin 280 bin 741 Türk Lirası ve arsa satışlarından beş-altı ay önce yapılan işler olduğunu tespit ettik. Bu tutarsızlığı Temmuz Ayı belediye meclis toplantısında, AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekilimiz Beytullah Ongun, belediye başkanımıza sorduğunda; cevap vermek yerine durumu geçiştirme gayreti içine girdiğini gördük. Sattığı arsalardan elde ettiği gelir ile ne tür hizmetler yaptığının hesabını veremeyen bir belediye başkanına, yeni arsa ve tarla satışları ile borçlanma yetkisi verilmesinin, şehrimize ve halkımıza ihanet olacağı düşüncesindeyiz” sözcüklerini kullandı.
                Satışa çıkacak tarlalar şunlar:
                Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe’nin CHP’li meclis üyelerinden almış olduğu yetki ile satışını yapmayı planladığı tarlalar:
                - Müsellim Mahallesi: 7,60 Dekar (Ana yol üzeri, Mezarlık yanı, kıymetli bir yer. Kesinlikle satılmamalı),
                - Yukarısevindikli Mahallesi: 11 Dekar,
                - Ballıhoca Mahallesi: 49,45 Dekar,
                - İnanlı Mahallesi: 11,50 Dekar,
                - Arzulu Mahallesi: 44,15 Dekar,
                - Hanoğlu Mahallesi: 9,4 Dekar,
                - Yavaşça Mahallesi: 8,70 Dekar,
                - Yurtbekler Mahallesi: 21,60 Dekar,
                - Yeşilsırt Mahallesi: 12,10 Dekar olmak üzere toplam 175,50 Dekar’dır.
                Bu satışlardan elde edilecek geliri değerlendiren AK Partililer, “Bu satışlardan elde edilecek gelir, piyasa şartlarına göre değerlendirildiğinde en asgarisi 2 milyon Türk Lirası demektir. Ve yine AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekilimiz Beytullah Ongun’un belediye başkanımıza; ‘Tarla satışlarından elde edilecek gelir ile satılan tarlaların ait olduğu mahallelere herhangi bir yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?’ sorusu karşısında Belediye Başkanımız Sayın Nebi Tepe, herhangi bir yatırım planlamadığını ifade etti. Ve ardından; büyükşehir yasası ile birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne geçen kırsal mahallelerin, gayrimenkulleri ile birlikte (Aşağısevindikli Mah. ve Kırkkepenekli Mah.)  borçlarını da devraldığını ifade ederek; devralınan borçların Muratlı Belediyesi’nin kasasından ödendiğini ve kırsal mahallelerin çöplerini ücretsiz topladığını, bu yüzden tarlaları satmak durumunda kaldığını ifade etti. Bunun üzerine AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekilimiz Beytullah Ongun söz alarak, köylülerimiz 70-80 yıldır ne kadar zor şartlarda yaşasalar da, köy tarlalarını bir an dahi olsa satmayı düşünmediklerini, aksine köylerinin ihtiyacı olan düğün salonu, cami, okul, sağlık ocağı, köy konağı, kahvehane ve bakkal olarak kullanılan gayrimenkuller ile yol bakımlarının birçoğunu kendi bütçelerinden pay ayırarak yaptıklarını, bu yüzden tarla satışlarının doğru olmadığını, hatta CHP’nin köy tarlalarını kesinlikle satmayacakları sözü vererek; ‘Tarlalar bizim namusumuzdur, asla satılmayacaktır ‘ diye seçim sloganı oluşturduğunu, illa ki satacağız diyorsanız da elde edilecek gelirin kırsal mahallelerin ihtiyaçları için kullanılması gerektiğini ifade etmiştir. Oysa ki, çöp ve benzeri hizmetlerin belediyeler tarafından sağlanması için İller Bankası tarafından belediyelere kişi başı ödenek gönderilmektedir. Ve bir de, 2014 ve 2020 yılları arasında kırsal mahallelerden Muratlı Belediyesi mülküne geçen tarla, çayır ve bina gibi gayrimenkullerin kiralanması yöntemiyle yaklaşık 2 milyon 831 bin Türk Lirası, arsa satışları yöntemiyle yaklaşık 12 milyon 700 bin Türk Lirası ve bir de satılacak 175,5 Dekar tarladan elde edilecek yaklaşık 2 milyon Türk Lirası geliri de hesaba katarsak; 2014 ve 2020 yılları arasında yaklaşık toplam 17 milyon 531 bin Türk Lirası (Neredeyse Muratlı Belediyesi’nin bir yıllık bütçe tutarı), belediye başkanımız tarafından kanbur olarak görülen kırsal mahalleler tarafından Muratlı Belediyesi bütçesine önemli bir gelir oluşturmaktadır. Şimdi size soruyoruz Sayın Başkanım; ‘Kırsal mahallelerden bugüne kadar elde ettiğiniz toplam 17 milyon 531 bin Türk Lirası gelirin ne kadarını bu mahallelerimize yansıttınız? Ve yansıtacaksınız? Ne tür hizmetler yaptınız? Ve yapacaksınız?’ Bu soruların cevabını hem biz, hem de kırsal mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımız ve tüm Muratlılılar merakla bekliyoruz. Sizden, topu taca atmadan cevap vermenizi rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
                Personel maaşlarını ödeyemeyecek durumda
                Muratlı Belediyesi’nin personel maaşlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini dile getiren AK Partili Heyet, “Kıymetli Muratlılılar, Temmuz ayı belediye meclis toplantısında belediye başkanımız Sayın Nebi Tepe yapmış olduğu açıklamada farkında olmadan, Muratlı Belediyesi’nin personel maaşlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade etti. Açıklaması aynen şöyle idi; ‘Muratlı Belediyesi olarak pandemi sürecinde, merkezi bütçeden aldığımız gelirlerde azalma yaşadık. Bu yüzden SGK ve Vergi ödemelerimizi iki aydır yapamıyoruz. Mali açıdan zordayız.’ Kıymetli Muratlılılar, başkanın bu söyleminden anlaşılacağı üzere; kullanılacak kredi ve tarla satışlarından elde edilecek gelirler ile herhangi bir yatırım yapılmayacağı, sadece maaş, SGK ve vergi gibi ödemelerde kullanılacağı aşikârdır” şeklinde konuştu.
                Yüzme Havuzu, Cumhuriyet Parkı, Polis Ormanı ve daha niceleri
                Muratlı’nın yerel yönetimlerce hak ettiği değeri görmediğini vurgulayan AK Partililer, şunları kaydetti: “Saygıdeğer Muratlılılar; 6 yıldır Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Muratlı’ya yapmış olduğu, ihale bedeli 4 milyon 900 bin Türk Lirası olup, yaklaşık 6 milyona yakın bir maliyet ile bir buçuk yıl önce bitirilip, 2019 yılı Mart ayı yerel seçimler öncesi bir kez ve yerel seçim sonrası da bir kez olmak üzere iki kez resmi açılış töreni düzenlenmiş olmasına rağmen; hala sorunları çözülemeyip halkın hizmetine açılamamış ‘Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’ ile toplam ihale bedelleri 474 bin Türk Lirası olan, bir tanesi sahipsizlikten virane haline gelen, diğeri de kendi kendine ayakta kalma mücadelesi veren iki adet ‘Halı Saha Tesisi’, halkçı olduğunu iddia edip isminde de ‘Halk’ ibaresi bulunan bir siyasi parti tarafından halkın hizmetine sunulamadan yok olup gidecek. İller Bankası tarafından büyük bir bedel karşılığında yapılarak Muratlı Belediyesi’ne hibe edilen ve sahipsizlikten çöp haline gelen ‘Cumhuriyet Parkı’nı’ da hatırlatmadan yapamayacağız. Ve bir de Cumhuriyet Parkı’nın hemen yanında bulunan, ağaçların bakımsızlığından dolayı bir türlü gelişemeyen ‘Polis Hatıra Ormanı’ var. Bunların haricinde, Muratlı için güzel bir yatırım projesi oluşturacağız diyerek, 100. Yıl Caddesi üzerinde belediyeye ait taşınmazlar üzerindeki işyerlerini yıkarak esnafımızı mağdur ettikleri gibi, 3 yıldır hiçbir yatırım da yapamadılar. Son olarak şunu da ifade etmek istiyoruz; Büyükşehir ve Muratlı Belediyesi, şehir içi taşımacılık yapan minibüslere yolcu indirip bindirebilmesi için doğru dürüst ne bir cep, ne de bir durak yapabilmiş değildir. Hatta uygun toplanma alanı bile gösterememiştir. Bu da trafikte aksamalara yol açmaktadır. Kıymetli basınımız, sizlerin aracılığı ile halkımıza bir kez daha şunu ifade etmek istiyoruz; şehrimizin ve halkımızın faydasına olacak her türlü hizmet için belediye başkanımızın yanındayız. Aksi durumlarda ise yapabileceğimiz tek şey, ret oyu vererek yapılan yanlışlıklar hakkında sizleri haberdar etmektir. Saygıyla kamuoyuna arz ederiz.”
Yayınlanma Tarihi : 23/7/2020 17:29
Okunma Sayısı : 2989

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar