Herkese merhabalar.
Eylül ayı sizin için ne ifade ediyor bilmem ama benim için çocukluğumdan bu yana okulların açılıyor olmasını ifade ediyor. Bu nedenle okuyucularımızla buluşacağım bu ilk yazımda, bir diyetisyen olarak okul çağı çocuklarında beslenmeye değinmek istedim. Umarım keyifle okursunuz.
Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı ve başarılı olmasını isteriz. Kim istemez ki değil mi? Okul çağı dönemi büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuza doğru beslenme alışkanlıkları edindirerek geleceğe yatırım yapmış olursunuz aslında. Yani bu ne demek? Gelecekte şeker hastası, tansiyon hastası, kalp hastası, fazla kilolu, obez bir yetişkin olmasını istemiyorsak bugünden çocuğumuza doğru beslenme alışkanlıkları edindirmeliyiz. Peki, gelecekte sağlıklı bir yetişkinle karşılaşmak için çocuğumuza bugün ne yedirmeliyiz, ne öğretmeliyiz?
Çocuğunuz beslenme de dahil olmak üzere birçok konuda sizi örnek alır. Sizin ne dediğiniz değil ne yaptığınızla ilgilenir aslında. Yani bu şunun gibidir: Kitap okumasını öğütlediğiniz çocuğunuzun yanında bir kere bile gazete, kitap açmadıysanız kurduğunuz cümlelerin pek de bir tesiri olmaz. Aynı şey beslenmede de geçerlidir. Çocuğunuza sütü sevdirmeye çalışırken siz kola içiyorsanız bu işte bir yanlışlık var demektir. Yani işin özü siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yer. Bu nedenle aile sofraları, tencere yemekleri kıymetlidir.
tasarım59 reklam paketi
Evet, ilk olarak aile sofralarına değindik. İkinci önemli husus da kahvaltı! Okullar da açılıyor, sabah erken kalkacak okula yetişmesi gerek ne yiyecek bu çocuk? Zamandan yana bir sıkıntınız yoksa içinde yumurtanın da bulunduğu sıkı bir kahvaltı yapmasını tavsiye ederim. Uyku tatlı biraz daha uyusun diyorsak; minik bir sandviç tercih edebiliriz. Sabah sabah yiyemiyorum diyorsa derse girmeden önce tüketebileceği; yanına aldığı bir kutu süt, biraz kuru meyve ve kuruyemiş de olabilir. Yani o kahvaltı mutlaka edilecek!
Okulda işler biraz değişiyor. Ne yazık ki çocuklar paketli ve fast-food ürünlere yöneliyor. Bu yaş grubunda bunu sıfıra indirmek mümkün olmayabilir ancak sıklığı azaltmak da önemli. Bunun için yanına sağlıklı alternatifler koymalı ve sağlıklı ürünlerin de lezzetli olabileceğini göstermeliyiz. Burada da devreye beslenme çantası giriyor.
Beslenme çantasında ne olmalı?
Kutu süt-ayran-kefir
Kuruyemiş
Kuru meyve
Taze mevsim meyveleri
Ev yapımı kek ve poğaça
Evde hazırlanmış sandviç-tost
Ve mutlaka SU!
Bu dönemde çocukların fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri, ilgilerini çeken bir spor dalına yönelmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayacaktır. Tüm çocuklara yeni eğitim- öğretim yılında başarılar diliyorum.
Sağlıkla kalın.
Diyetisyen Süheyla TEKİN
Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar