Müslüman yurdunda ezana hasretler

Müslüman yurdunda ezana hasretler
                Kazımdirik-Turan Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı cadde ve sokaklara ezan sesi ulaşmadığı için mağdur olan vatandaşlar, toplanarak mahalleye bir hoparlör taktırdı. Bu kez de vatandaşın hoparlör sevinci kursağında kaldı.                Telsiz sistemli çözüm
                Yaşadıkları yerleşim yerinin Camii’ye uzak olduğunu ve ezan sesini duyamadıklarını aktaran mahalleli, yaşadıkları sıkıntıyı çözmek için kendi imkânları ile gerekli teçhizatı alarak; en yakın Camii’den ezan sesini telsiz sistemi ile alacak bir düzenek kurup hoparlör yerleştirdi.
                Sokakları ezan sesiyle buluşan mahallelinin sevinci uzun sürmedi. Hava şartları nedeniyle sık sık arızalanan hoparlör, beklenen randımanı vermedi. Bölge sakinleri ezan sesine hasret kaldı.
                Belediyeden söz almıştık
                Yaklaşık 3 yıl önce mahallelerinde yapılan Halk Toplantısı’nda bölge sakinleri adına Camii taleplerini dile getiren Osman Kanbur, “O dönem yapılan toplantıda biz derdimizi anlattık. Belediye Başkan Yardımcımız Güler hanım da bize belediye olarak Camii yeri tahsis edebileceklerini söylemişti. Biz belediye adına verilen sözün tutulmasını bekliyoruz. Arsamız olsa Camii’yi de gerek Diyanet, gerek ise bir dernek kurup toplanan hayırlarla yaptırabiliriz” dedi.
                Sabah namazına kalkamıyoruz
                Ezan sesini duyamadıkları için sabah namazına kalkamayan mahalleli, yetkililerden yardım istedi.
tasarım59 reklam paketi
                ‘Ezana hasretiz’ diyen mahallelilerden Osman Kanbur, “Sabah namazına kalkacak bir vatandaşımız hiçbir şekilde ezan sesi duymuyor. Nasıl kalkacak bu vatandaş, nasıl sabah namazını kılacak?” şeklinde konuştu.
                Yaşlılarımız yürüyemiyor
                En yakın Camii’nin kendilerine olan uzaklığından dert yanan mahalle sakini Osman Kanbur, yaşlılar için uzun mesafeleri yürümenin büyük bir sorun olduğunu aktararak; cenaze durumunda salayı dahi duyamadıklarını belirtti.
                Vefat eden komşumuzun salasını duyamıyoruz
                Hizmet Medya’ya konuşan Osman Kanbur; “Camiler çok uzak. Buradan hangi camiye gidersek gidelim 20 dakika yürümek zorunda kalıyoruz. Gençler için sorun yok ama yaşlılarımız yürüyemiyor. Cenazemiz oluyor ezan sesini, sala sesini duymuyoruz. Camiye ulaşımımız uzak kaldığı için çok zorlanıyoruz. Buraya ısrarla Camii yeri istiyoruz. Ezan sesini kesinlikle duymuyoruz. Komşumuz ölüyor, sala veriliyor, kendi sokağımızdaki insanın cenazesinin salasını dahi duymuyoruz” dedi.
                600 imza topladık
                Mahalle sakinleri olarak mahalleye Camii yapılması için yaklaşık 600 imza toplayıp bütün resmi kuruluşlara ilettiklerini de dile getiren Osman Kanbur, “Ne hikmetse hiçbir sonuç elde edemedik. Ramazan ayında iftarımızı bile sürekli geç açtık. Sizin aracılığınız ile bir kez daha sesimizi duyurmak istiyoruz. Mahallemize Camii istiyoruz” sözcüklerini kullandı.
Yayınlanma Tarihi : 7/7/2019 00:07
Okunma Sayısı : 2446

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar