Muratlı Sağlık Müdürlüğü'nden Halk Sağlığı bilgilendirmesi

Muratlı Sağlık Müdürlüğü
                Muratlı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’ kapsamında yazılı bilgilendirme açıklaması yapıldı.                Muratlı Hizmet - Muratlı İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasında şu sözcüklere yer verildi:
tasarım59 reklam paketi
Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.
Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.
Tekirdağ Halk Sağlığı Başkanlığı olarak İlimizin en ücra bölgesine kadar ulaşan 2 Bine yakın personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaktayız. Aile sağlığı merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel,  ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir.
Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. 336 aile sağlığı merkezinde hizmet veren 336 aile hekimi, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Aile hekimliği uygulaması ile her birey sağlıkları ile ilgili her türlü konuda danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir hekime kavuşmuştur. İlimizde her gün yaklaşık 30 Bin kişi aile hekimleri ile bir araya gelmektedir.
Ülkemizde sağlık hizmetleri sadece sağlık tesisleri ile sınırlı kalmayıp aile hekimlerince yaklaşık 200 Bin kişi yaşadıkları yerde ziyaret edilerek sağlık problemlerine çözüm bulunmaktadır.
Kadın ve çocuk sağlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlar ve gebelikten itibaren bebek ve çocuklarımıza yönelik sağlık hizmetleri itina ile sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir.
On üç ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile yılda yaklaşık 40 milyon doz aşı, %97 gibi dünyanın en yüksek bağışıklama oranlarından biriyle geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır.
Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hedef; hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Tekirdağ Halk Sağlığı Başkanlığı, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izleme yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır.
Sağlığın temel unsurlarından olan içme ve kullanma sularının güvenilir olması için her yıl 459 noktadan düzenli aralıklarla alınan numunelerden yapılan mikrobiyolojik ve kimyasal tahlille şebeke sularını, 33 noktadan alınan mikrobiyolojik örnekler ile de yüzme sularının güvenliği takip edilmektedir.
Tercih ettiğimiz yaşam tarzı sağlığımızı şekillendirir. Birçok hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir. Ulusal programlarımız doğrultusunda sağlığımızı tehdit eden risk faktörlerine karşı vatandaşlarımızla birlikte mücadele edilmektedir. ALO 171 sigara bırakma hattı 7 gün 24 saat esası ile danışmanlık hizmeti vermekte ve dileyen vatandaşı yurt sathına yayılmış 10’den fazla sigara bırakma polikliniğine yönlendirmektedir. ALO 191 hattı ile de uyuşturucuyla mücadeleye destek verilmektedir.
Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aynı şekilde olduğu gibi üç kanser türü (meme, rahim ağzı, kalın bağırsak) için erken teşhise yönelik her yıl 91.438 Adet tarama yapılmakta ve kanserden korunmaya yönelik eğitimler aralıksız sürdürülmektedir.
Yayınlanma Tarihi : 5/9/2023 18:28
Okunma Sayısı : 1756

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar