Muratlı'daki Tarihi Postane Ölüyor

Muratlı
                Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde 1800’lü yılların sonunda Fransızlar tarafından inşa edilen kaderine terk edilmiş tarihi postane yıkılacağı günü bekliyor.


                Muratlı Hizmet - 2012 yılında Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. derece korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları arasına giren bina, yaklaşık 8 yıl önce sebebi belirlenemeyen bir nedenden dolayı yanarak kül olmuştu. Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan binanın 1800’lü yılların sonunda Fransızlar tarafından inşa edildiği biliniyor.
tasarım59 reklam paketi
                1. Dünya Savaşı sırasında insanlara tarihi postane binasında işkence yapıldığı bazı kaynaklarda yer alırken, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ise, toprak sahibi olan Kızılay’ı mazeret göstererek tarihi binayı restore etmiyor.
                Konuyla ilgili olarak İhlas Haber Ajansı’na konuşan Muratlı Kalkındırma ve Girişimci İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Demir, tarihi binanın yok olmamasını dileyerek; “Kültür Bakanlığımız ve İl Kültür Müdürlüğümüzce buraya el atılmasını bekliyoruz. Burada uygunsuz olaylar da yaşanıyor. Bu yapının bir an önce orijinaline uygun şekilde restore edilerek kazandırılmasını ümit ediyoruz” dedi.
                Çarşı esnaflarından duyarlı vatandaş Savaş Eskicioğlu ise, “Muratlı’da yaşayan bir genç vatandaş olarak, bu durumdan muzdaripim. Evimize giderken her gün bu yolu kullanıyoruz. Buranın halini görünce üzülüyoruz. Burası Muratlı’ya mal olmuş ve geçen yıllar içerisinde önemsenmeyen bir yer olarak kalmış. Bunun tarihi öneminin yanında, bir de halk açısından yararının olacağı noktada zararının olduğu günleri yaşıyoruz. Etrafta bir çok alkol şişesi var. Kapısı kırılmış. Burada güvenlik sıkıntısı da söz konusu. Ben yetkililerin bu duruma duyarsız kalacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.
                Yok olmaya yüz tutmuş tarihi PTT binasına ilişkin görüşlerini dile getiren Muhtar Hasan Yüce ise, “Postanemiz 1840’lı yıllarda Fransızlar tarafından yapılmış, yıllarca ilçemize hizmet etmiş tarihi binalardan biridir. Şuan ki halini gördükçe utanır olduk. Yıkık bir durumda olması bizi üzüyor. Bir an önce tadilat yaptırılıp eski haline dönmesini bekliyoruz. Şu haliyle çirkin bir görüntü oluşturuyor. Burası ilçedeki nadide tarihi binalardan biridir” dedi.
                Yetkililere seslenen Muhtar Hasan Yüce, “Bir an önce tadilatının yaptırılmasını istiyoruz. İnşallah eski durumuna gelir de biz de burayı müze veya farklı bir amaçla değerlendirebiliriz. Hoş bir görüntü de olur. Burası onarılırsa kültürel katkı da sunar, turizm açısından da fayda sağlar” diye konuştu.
                Muradiye Mahallesi 120 Ada 17 parsel numaralı taşınmazda yer alan iki katlı eski PTT binasının dokusuna uygun restorasyonu bekleniyor.
                Diğer taraftan, aynı dönemde aynı mimari ile inşa edilen Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki tarihi PTT binasının ise, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yakın zaman önce restore edildiği anımsatıldı.
Yayınlanma Tarihi : 14/10/2021 18:13
Okunma Sayısı : 1863

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar