Kitap çıktı! Şehitlerimiz ve Gazilerimiz

Kitap çıktı! Şehitlerimiz ve Gazilerimiz
                Muratlı Belediyesi’nin ‘MURATLILI ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ’ adlı kitabının ilk baskısı çıktı.                Muratlı Hizmet - Kitabın içerisinde; cumhuriyet ilanından önceki şehitlerimiz, Kıbrıs, güneydoğu ve görev şehitlerimiz, asker ocağında kaybettiklerimiz, görev gazilerimiz, Kore gazilerimiz, ilçemizdeki şehitliklerimiz, Kıbrıs gazilerimiz, Suriye İdlib şehidimiz, Edirne Asker Hastanesi şehitlik resimleri ve ıslak imzalı belgeler ile Nefise Yılmaz Akçelik’e ait bölüm ve Korgeneral Mehmet Kazım Dirik kısımları yer alıyor.
                Kitaba ilişkin bilgilendirme yapan Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, “Yaşadığımız ilçenin tarihini, geçmişini öğrenmekle, bilmediğimiz kısımlarını bu konuda elini taşın altına koyanlardan yardım alarak gün yüzüne çıkarmakla görevli kişileriz. Bu sebeple her zaman bizleri bu konuda yönlendiren kişi ve kurumlara ihtiyaç duymaktayız. Muratlı Belediyesi Kültür yayınları olarak 2007 yılında ‘Muratlı Tarih ve Coğrafyası’ eseri ile Muratlımızın tanıtımı için Mehmet Serez ve Adem Turnacı’nın çalışmaları ile güzel bir eser kazandırmıştık. İstiklal-Kurtpınar Mahalle Muhtarımız Adem Turnacı’nın ilçemizdeki şehitlerimiz ve gazilerimizin isimlerinin unutulmaması için bir çalışma yapmasını, kendisinin de bu konularda araştırmalarının bulunduğunu belirtmesi üzerine tamamen kendi araştırma ve çalışmaları olan bu eseri hazırladık. Muratlı Belediyesi olarak Adem Turnacı’ya teşekkür ederim” sözcüklerini kullandı.
tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak ise, “Kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için kahramanlıkla mücadele vererek milletimiz için göğsünü siper etmiş olan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve dualarla yad ediyorum. Bu çalışmanın ortaya çıkmasında emek veren başta Adem Turnacı olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kaydetti.
                Kitabın içeriğine dair konuşan Araştırmacı-Yazar Adem Turnacı, “Belediye Başkanımız Sayın Nebi Tepe’nin önermesiyle yola çıktığımız ‘Şehitlerimiz ve Gazilerimiz’ isimli kitabımızda ele aldığımız konulara ilişkin halkımız kahve ve ev muhabbetlerinde yakınlarından bu cephelerde şehitleri bulunduğunu her zaman bahsederlerdi. Dedelerinin, babalarının, amcalarının Çanakkale’de kaldıklarını, evlerine dönemediklerini dinliyorduk. Bu konulara bir açıklık getirmemiz, çalışma yapmamız gerekiyordu. Göçmen ağırlıklı olan ilçemiz sakinleri savaş şehidi olan yakınlarının o yıllarda askere sevklerinin Balkan coğrafyasında bulunan şehirlerden yapıldığından burada kayıtlarına ulaşılamıyordu. Bu kitabın hazırlık aşamasında basın yoluyla duyuruda bulunduk. Belediye Meclis Üyeleriyle, mahalle muhtarlarıyla, bölgenin yaşlı insanlarıyla istişarede bulunduk. Unuttuğumuz veya atladığımız bilgiler olur düşüncesiyle yazılarımızın baskı zamanını biraz uzun tuttuk. Bu tarihlerde 15 yıl gibi uzun süreler askerlik yapan büyüklerimiz bulunmaktadır. Yakınlarını Çanakkale’de şehit bilenlere bir hatırlatma yapalım. Çanakkale Savaşı kazanıldıktan sonra savaştan sağ çıkan askerlerimiz 15. Kolordu ve 19. İle 20. Tümen olarak 1916 Temmuz ayında Galiçya cephesinde, bir kısmı da başka cephelere sevk edilmişler, Galiçya cephesindekiler burada Almanların yanında Rusya’ya karşı savaşmışlardır. Sayısı ve kimlikleri tespit edilemeyen şehitlerimiz mevcut olup, bazılarını Çanakkale’de aramaktayız. Ayrıca bu tarihlerde Muratlı nahiye hüviyetinde olduğundan bazı köylerimiz çevre ilçelere bağlı bulunduğundan şehitlerimizin kayıtları Tekirdağ, Çorlu, Hayrabolu sevkli olarak tespit edilmiştir. Çanakkale ve Galiçya cephesinde yaralanarak Edirne Asker Hastanesi’ne getirilen, burada şehitlik mertebesine ulaşan üç askerimiz olduğu bize belgeleriyle ulaştırıldı. Edirne Asker Hastanesi’nde bu tarihlerde 52.000 şehidin olduğu ancak bunlardan 5005 askerimizin kimliklerinin tespit edilebildiği, ismi belirlenen her askerimiz için bir çam ağacı dikilerek isimlerinin ölümsüzleştirildiği güzel bir çalışma mevcuttur. Kitabımıza aldığımız bilgilere ulaşmamızda bizden yardımlarını ve bilgilerini kullanmamızı esirgemeyen Em. Albay Sayın Nurettin Noyan’a, Edirne Şehit Aileleri Dernek Başkanı Sayın Faruk Çiftçi’ye, Çanakkale Savaşları Gelibolu tarihi alan başkanlığından tarihçi Sayın Tekin Bilgin’e, mahalle muhtarlarına, müracaat ettiğimiz ilçemizin yaşlı ve bilgi sahibi halkına, yazılarımda ve resim yerleştirmelerinde yardımlarını esirgemeyen belediye çalışanlarından Oğuz İşler’e, Aycan Uslu’ya ve Em.Asb.Kd.Bçvş. Suat Balkan’a teşekkür ediyorum” sözcüklerine yer verdi.

Yayınlanma Tarihi : 30/9/2020 12:52
Okunma Sayısı : 2631

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar