Karadedeler Olayı! Davutlu'da son durum

Karadedeler Olayı! Davutlu
                32 yıl önce Davutlu Köyü’nde yaşandığı ileri sürülen Karadedeler Olayı, o dönem çok konuşulmuştu. Karadedeler Olayı’nın geçtiği Davutlu Köyü’nün Muhtarı Cevdet Ayas, köyün adının hala bu olayla anıldığını belirterek; bu durumdan rahatsız olduklarını ifade etti.                KARADEDELER OLAYI NEDİR?
                Türkiye’de bundan tam 32 yıl önce gündem olan ‘Karadedeler Olayı’ uzun süre konuşulmuştu.
tasarım59 reklam paketi
                1989 yılının Ocak ayında yaşandığı öne sürülen olaya göre; Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi Davutlu Köyü’nde yaşayanlar hava karardıktan sonra insan dışı varlıklar görmeye başladı. O günden sonra havanın kararmasıyla köylüler uzun süre korkularından sokaklara çıkamadı. Bu olay, o dönem bir çok ulusal gazetede yer bularak; büyük yankı uyandırmıştı.
                Araştırmacı Gazeteci H.B. köye gitti
                Genç bir gazeteci olan H.B., olayı araştırmak için Davutlu Köyü’ne gitti. Köyde 11 gün geçiren H.B., köylüler ile röportaj yaptı.
                Röportajları sırasında köylüler, esrarengiz varlıklar gördüklerini ileri sürdü. Bunun üzerine genç gazeteci H.B., köyde kalmaya karar verdi. Köyde geçirdiği 11 günlük süre içerisinde hiçbir anormal durumla karşılaşmayan H.B., köyden ayrılırken video kamerasını köydeki 14 yaşındaki bir çocuğa bıraktı ve köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydetmesini söyledi.
                7 kişi parçalanarak öldürüldü
                Gazeteci köyden ayrıldıktan 3 gün sonra gece saatlerinde İstanbul’daki evinden sivil giyimli 4 kişilik jandarma ekibi tarafından köyde çektiği videokasetlerle birlikte gözaltına alındı.
                Lüleburgaz Jandarma Komutanlığı’na getirilen ve dönemin Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı A.S. tarafından ifadeye alınan H.B., köydeki 3 farklı evde yaşayan 7 kişinin kısmen parçalanarak öldürülmesi ve bir evin duvarına Arap alfabesi ile H.B. isminin kan ile yazılması nedeniyle sorgulandı. Ölen kişiler arasında H.B.’nin kamerasını bıraktığı 14 yaşındaki çocuk da bulunuyordu.
                H.B. kayıplara karıştı
                Yaşanan bu olay, bölge halkı arasında korku ve paniğe yol açmaması için köylülere bir cinnet vakası olarak anlatıldı.
                7 cenaze, yalnızca köylülerin ve jandarma ekiplerinin katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedildi. Köylülerin çoğunun bu olaydan sonra köyü terk ettiği öne sürüldü.
                Jandarmadaki sorgusu tamamlandıktan sonra serbest kalan H.B. adlı gazetecinin giysileri, botları, not defteri ve kişisel eşyaları, 3 Şubat 1989 Salı günü Davutlu Köyü civarındaki ormanlık alanda bulundu. H.B.’ye ise ulaşılamadı.
                Yüzbaşı intihar etti
                Gazeteci H.B.’yi sorgulayan Yüzbaşı A.S. ise, bu olaydan bir yıl sonra eşinden boşandı. Psikolojik rahatsızlıklarından ötürü malulen emekli olan A.S., İstanbul’a yerleşerek tedavi görmeye başladı. 2006 yılında, 59 yaşındayken geçirdiği bir bunalım sonucu kendisine ait silahla başına tek el ateş ederek intihar etti.
                Üzerinde ‘Karadedeler Olayı 1989’ yazıyordu
                İntihar eden Yüzbaşı A.S.’nin kızı S.F., babasının vefatından sonra özel kasasını açtı ve kasa içerisinde üç adet zarf buldu. Zarfların birinde siyah-beyaz fotoğraflar, diğer ikisinde ise kayıp gazeteci H.B.’ye ait not defteri vardı.
                1989 yılına ait gazete kupürleri ile üç adet videokaset de yer alıyordu. Kasetlerin üzerinde ise ‘Karadedeler Olayı 1989’ yazıyordu.
                Maddi sıkıntı yaşayınca videokasetleri sattı
                İlk video kayıtlarında gazeteci H.B.’nin köylüler ile röportajı yer alırken, ikinci kayıtta H.B.’nin Yüzbaşı A.S. tarafından sorgulanması bulunuyordu.
                Son videoda ise, köylü çocuğun çektiği görüntüler yer alıyordu. Kasetlerin şokunu birkaç yıl üzerinden atamayan Yüzbaşı A.S.’nin kızı S.F., maddi sıkıntılar geçirince 2009 yılında kasetleri satıp paraya çevirdi.                MUHTAR SERZENİŞTE BULUNDU
                2011 yılında filmi yapılan Karadedeler Olayı’nın geçtiği iddia edilen Davutlu Köyü’nün adının kötüye çıktığını savunan eski Davutlu Muhtarı Ali Osman Karagöz ve yeni Davutlu Muhtarı Cevdet Ayas ise, yaşananların gerçek dışı olduğunu herkese duyurmak için hukuki süreç de başlattı.
                Köylerinde yaşandığı ileri sürülen olay hakkında konuşan Davutlu Muhtarı Cevdet Ayas, “Bu yaşananlar köyümüzün ismini kötüye çıkardı. Bizzat savcılığa ve CİMER’e şikayette bulundum. Ancak şu ana kadar hiç bir gelişme yaşanmadı” sözcüklerini kaydetti.
                Köy, meraklıların uğrak yeri oldu
                Geceleri Davutlu’ya gelen şüpheli kimselerin kamera kablolarını kestiğini dile getiren Muhtar Cevdet Ayas; “Geceleri burada bir sürü insan yakalıyoruz. Gelip köyün kamera kablolarını kesmişler. Yakalayıp karakola götürdüm. Bunları yapanlar da özellikle gençler” dedi.
                Geceleri evlere girildiğini söyleyen Muhtar Ayas; “Geceleri köylüler rahat uyuyamıyor. Dışarıda sürekli insanlar geziyor, video çekmeye çalışıyorlar. Geçenlerde İstanbul’da yaşayan ve köydeki evi kapalı olan bir köylünün evini dağıtmışlar” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi : 23/11/2021 01:50
Okunma Sayısı : 5179

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar