Kaliteli bal üretiminin püf noktaları

Kaliteli bal üretiminin püf noktaları
                Muratlılı arı yetiştiricileriyle bir araya gelen Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Necati Muz, Muratlı arıcılığının kalite bal ortaya çıkardığını söyledi.tasarım59 reklam paketi
                25-30 numune test ettik

                Bir zamanlar ayçiçeği balına ilişkin çıkan dedikodular ve ulusal basında yer alan haberler üzerine Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veteriner Fakültesi olarak başlattıkları çalışmaları anımsatan Doç. Dr. Mustafa Necati Muz, Namık Kemal Üniversitesi olarak Muratlı’dan 25-30 bal örneği alarak incelediklerini belirterek; “Ayçiçek balını kötülediler, o dönem sürekli karaladılar. Biz de inceledik, bilimsel olarak baktık. Dediler ki; ayçiçeğinde bazı kimyasal yan etkili ilaçlar bala geçiyor, insan sağlığı için tehlikeli. Ayçiçeği doğal bir bitki değil, endüstriyel bir bitkidir de dediler. Ayçiçeği balı da endüstriyel baldır gibi dedikodular çıkardılar. Bunun üzerine biz de yaklaşık 30 arıcıdan farklı numuneler aldık. Bu numuneleri Ankara'ya gönderdik. Muratlı’dan aldığımız yaklaşık 30 numunenin hiç birinde bir gram zirai ilaç vs kalıntısı çıkmadı ve Muratlı ballarının 1. sınıf bal olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
                Muratlı balı kalitelidir
                Muratlı balının kaliteli bal olduğu vurgusunu yapan Doç. Dr. Mustafa Necati Muz, “Hatta şunu da vurgulamak istiyorum; dünyada e vitamininin en yüksek olduğu bal, ayçiçeği balıdır. Muratlı balı bu yüzden kaliteli bir baldır” dedi.
                Muratlı Halk Eğitimi Merkezi toplantı salonunda arı yetiştiricilerine yönelik düzenlenen seminerde Doç. Dr. Mustafa Necati Muz, arının tarifini yaparak; arı üreticilerine bal üretimini artırmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Yayınlanma Tarihi : 29/11/2019 20:01
Okunma Sayısı : 1594

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar