İlk mahkeme olaylı geçti

İlk mahkeme olaylı geçti
                Muratlı’nın Balabanlı ile Çorlu’nun Sarılar Mahallesi arasında yaşanan, 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin de yaralandığı tren kazasıyla ilgili asıl kusurlu bulunan TCDD personelleri Turgut Kurt, Özkan Polat, Celaleddin Çabuk ile Çetin Yıldırım’ın ‘Taksirli Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olmak’tan ikişer yıldan on beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına Çorlu’nun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlandı.                Bilindiği üzere 8 Temmuz 2018 günü Uzunköprü-Halkalı seferini yapan, içerisinde 362 yolcu ile 6 personelin yer aldığı banliyö treni, Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkıp devrilmişti. Kazada 7’si çocuk, toplam 25 kişi yaşamını yitirmiş, 328 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.
                Kazaya ilişkin Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Bilirkişi raporuna göre; elim kazanın 1900’lü yıllarda yapıldığı değerlendirilen kagir (taş ya da tuğladan) menfez ile rayların arasının sağanak nedeniyle boşalması sonucu meydana geldiği belirlendi. Tren kazasından yaklaşık 10 gün kadar önce uyarılmalarına rağmen bakım ve kontrolleri yapmayan bakım müdürü, yol bakım onarım şefi, hat bakım onarım memuru ve köprüler şefi hakkında ‘Asli kusurlu’ ibaresi yer aldı. Bilirkişi heyetinin raporunda; tren makinistinin seri fren yaparak uzun sürüklenme mesafesinin önüne geçtiğine yer verildi ve oluşabilecek kayıpların artmasına engel olduğu, kazanın şiddetinin bu sayede azaltıldığı da vurgulandı.
tasarım59 reklam paketi
                Elim kazanın ilk duruşması bugün Çorlu Adalet Sarayı’nda görüldü. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi olarak düzenlenen Konferans Salonu’ndaki duruşma öncesinde polis, adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’nden takviye polis ekiplerinin de geldiği gözlemlendi. Adliye bahçesi ve girişlerine bariyerler konuldu ve girenler tek tek aramadan geçirildi.
                Kazazedeler ile CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun’un da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, Adalet Sarayı’na 1 km mesafedeki AVM önünde toplanarak; bir yürüyüş düzenledi.
                Kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler; ‘Adalet istiyoruz’ pankartı açtı.
                Üzerlerinde ‘Adalet istiyoruz’ yazılı tişörtlerle yürüyen vatandaşlar, sloganlar attı.
                Çorlu Adalet Sarayı önüne gelen aileler, burada bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında; kazanın tüm sorumlularının cezalandırılmasını istediler.
Yayınlanma Tarihi : 3/7/2019 18:33
Okunma Sayısı : 1539

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar