Hangisi doğru?

Hangisi doğru?
                Muratlı’da bazı marketlerde müşteriye rafta ayrı fiyat, kasada ayrı fiyat veriliyor. Müşteriler duruma kızarken, market çalışanları ise iş yoğunluğunu gerekçe gösteriyor.                Muratlı Hizmet - Son günlerde Hizmet Medya WhatsApp ihbar hattına gelen şikâyetler ile rafta başka, kasada başka fiyat ödeyen müşterilerin mağduriyeti yeniden gündeme geldi.
tasarım59 reklam paketi
                Reyonda ucuz, kasada pahalı

                Reyonlarda düşük fiyattan gösterilen ürün, kasada daha yüksek fiyattan satılabiliyor. Alışverişini yapan müşteri fişe bakıp kontrol ederse, aradaki fiyat farkını tespit edebiliyor ve çoğu zaman müşteri ile çalışan arasında sorun yaşanıyor.
                Mağdur edilen müşteri aradaki fiyat farkını talep etse de çoğu zaman alamıyor. Ürünü iade edebileceği, kasaya bırakabileceği, fiyat farkını ödemeyecekleri yanıtı ile karşılaşabiliyor.
                Son olarak Mustafa Kemal Caddesi üzerindeki bir markete giren Mustafa Güneş adlı vatandaş, durumu fotoğraflarla belgeleyerek; “Raftaki fiyata bakarak ürünü aldım. Kasada fişe baktım ki fiyatı daha yüksekmiş. Kasiyere sordum, niye böyle diye? Meğerse 2-3 gün önce fiyatı zamlanmış fakat raftaki fiyatı güncellememişler. Ucuz fiyat sadece raftaki etiketin üzerinde kalmış. Bu sıkıntıyı sürekli olarak yaşıyoruz” diye konuştu.
                Yasalar müşteri lehine
                Raf (etiket) fiyatı ile kasa fiyatı arasında farklılık olabileceği öngörülerek, bu konuda tüketici lehine yasal düzenleme yapılmıştır.
                Tüketicilerin temel kanunu niteliğindeki yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 54. maddesinde konuya ilişkin düzenleme yapılmıştır. Kanun’un 54/2. maddesinde “Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda, TÜKETİCİ LEHİNE OLAN FİYAT UYGULANIR” denilmektedir.
                Diğer yandan, vatandaşların mağduriyetine karşılık yetkililerin de duruma el koyması bekleniyor.
Yayınlanma Tarihi : 2/3/2021 21:20
Okunma Sayısı : 2095

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar