Gururla kutladık

Gururla kutladık
                12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında Muratlı Kaymakamlığı’nca Kültür Merkezi’nde program düzenlendi.                Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Kürsüye çıkan Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Erdal Özalp, “Milletimiz canını, dinini, namusunu, geleceğini kısaca her şeyini kurtarmak için Kurtuluş savaşını başlattı. Sefaletler ve imkânsızlıklarla devam eden kurtuluş savaşı yüz binlerce şehit verilmesiyle kazanıldı ve ülkemiz düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazanmış oldu. Meclis kurulduktan sonra her bağımsız milletin olduğu gibi bizim de birlik beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek, vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları, gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımız olması fikri ortaya çıktı. Bunun için büyük para ödülü olan bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda o günleri bizzat yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci olmuştu. Mehmet Akif bu marşı milletimize armağan etmekle kalmayıp, para ödülünü de kabul etmemiştir. İşte Mehmet Akif’in bu şiiri 12 Mart 1921 tarihinde resmen İstiklal Marşımız olarak kabul edildi. O günden beri içimizdeki vatan sevgisinin sönmemesi için İstiklal Marşımızı okur, o günleri unutmamaya çalışırız. Bizler de Atalarımız bin bir zorlukla kazandığı istiklalimize sahip çıkmalı ve onları her zaman şükranla ve minnetle anmalıyız. Sözlerimi Mehmet Akif’in şu cümlesiyle bitirmek istiyorum; ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’ Saygılarımla” ifadelerini kullandı.                Konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak ise, “Hiç şüphesiz ki ulusal marşlar, milletlerin ulusal karakterlerini, tarihsel ve kültürel birikimlerini, ulusların kurtuluş ve bağımsızlık mücadelelerini ifade eden önemli edebi metinlerdir. Türk milleti 5 bin yıllık tarihsel geçmişe sahip kadim bir medeniyetin sahibi bir millet olarak; elbette ki tarihsel geçmişi içerisinde kahramanlıklarını, cesaretini, fedakârlıklarını, ulusal karakterini ortaya koyan edebi metinlere, destanlara, askeri marşlara sahipti ve bunları yaşatmaktaydı. 1921 yılına gelinceye kadar resmi ulusal bir marşımız bulunmamakta idi” şeklinde konuştu.tasarım59 reklam paketi
                1918 yılında 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin devamında yaşanan dönemi anımsatan Kaymakam Demirayak, “Türk milleti vatan toprağının emperyalist güçler tarafından işgal edildiği bir dönemde çok zor, çetin ve olumsuz koşullar altında bir bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Bu dönem Türk milleti için bin yıldır var olduğu Anadolu coğrafyasında son 200 yıldır devam eden askeri yenilgiler ve geri çekilmelerin ardından vatan toprağının kalbi olan Anadolu’da milli ve manevi değerleri koruyarak var olmak veya bütün değerlerini kaybederek yok olmak arasında, tarih sahnesinden silinmek arasında ince ve keskin bir çizgide bulunduğu, adeta bıçağın kemiğe dayandığı bir ortamda bulunmakta idi. Dolayısıyla bu ortamın oluşturmuş olduğu karamsarlık ve ümitsizlik hissi bütün Anadolu’yu kaplamıştı. Onun içindir ki merhum Şair Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nda ortaya koyduğu ilk ifade; ‘Korkma’ ifadesi olmuştur. Yani bu olumsuz koşullara rağmen Türk milleti asla esareti, karamsarlığı, ümitsizliği kabul edemezdi ve bütün gücüyle cesaretini toplayarak bağımsızlığı uğrunda mücadele vermeliydi. Hakikaten o dönemde, milli mücadele yıllarında Türk milletinin mücadele azmini, kararlılığını, umudunu aşılayacak olan o dönemin imanlı havasını terennüm eden, milletin fertlerine bir heyecan ve coşku verecek olan bir İstiklal Marşı’na ihtiyacımız bulunmakta idi. İstiklal Marşımızın derin anlamı, ortaya koyduğu ruh, duygu dikkate alındığında açık yüreklilikle şunu ifade edebiliriz ki; vatan toprağının, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, bayrağımızın, şerefimizin, namusumuzun, ezanımızın kurtarılması, korunması adına o dönemde Türk milletinin yürütmüş olduğu bu destansı mücadeleyi, ortaya koymuş olduğu bu fedakârlığı İstiklal Marşı dışında başka hiçbir marş bu kadar anlamlı şekilde ifade edemezdi. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nüzü kutluyorum” sözcüklerini kaydetti.                Slayt gösterisi ilgiyle izlendi. Ardından İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler sahneye davet edildi. Anaokulları düzeyinde Yavuz Sultan Selim Anaokulu öğrencisi Masal Ora, ilkokullar düzeyinde Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Zeynep Nebi, ortaokullar düzeyinde İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Eda Karakaya ve ortaöğretimler seviyesinde ise Muratlı Anadolu Lisesi öğrencisi Nihan Onatlı birinci olarak ödül almaya hak kazandı. Birincilere ödüllerini Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak takdim etti.
                Mithatpaşa Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı Mehmet Akif oratoryosu ve korosu sahne aldı. Gösterilerin ardından program sona erdi.

Yayınlanma Tarihi : 12/3/2019 16:34
Okunma Sayısı : 1209

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar