Ezber bozan gübreleme

Ezber bozan gübreleme
                Muratlı’da çiftçilik yapan Metin Işık, büyük hayvan çiftliklerinden ücretsiz temin ettiği sıvı gübreleri tarlasında kullanarak; % 30 verim artışı sağladığını söyledi.


                Toprağı özüne döndürüyor
                Topraktaki organik maddelerin azalmasından ötürü toprağın organik hayvan gübresine ihtiyacının doğduğunu dile getiren çiftçi Metin Işık, “Katı gübre bulamıyoruz fakat sıvı gübreyi büyük hayvan çiftliklerinden rahatlıkla temin edebiliyoruz. Tarlalardaki organik madde oranını yükseltmek ve verimi daha da artırmak için tarlamıza bu gübreleri atıyoruz. Böylelikle toprak kendini yeniliyor, özüne dönüyor” şeklinde konuştu.
tasarım59 reklam paketi
                Verim % 30 yükseldi

                Hayvan çiftliklerinden çıkan gübreyi sulu şekilde alan çiftçi Metin Işık, bunun tarımda kullanılabilir ve organik olduğunu ifade ederek; organik gübreden olumlu geri dönüş aldıklarını, hasatta güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
                Geçen yıldan bu yana organik sulu gübre kullanan çiftçi Metin Işık; “Geçen sene denemek için atmış olduğumuz sıvı gübre sayesinde buğdayda 200-250 kg fark aldık. Ayçiçeğinde ise 220-250 kg biçilen yerlerimizde 350-380 kg’a kadar çıktı. Toprakta biten organik maddeyi geri kazandırınca verim de oldukça arttı. Gelecek yıl da yine farklı ürünlerde organik gübre denemeye devam edeceğim. Farkı gördükçe organik gübreyi daha fazla kullanacağım” diye konuştu.
                Tonlarcası atık niyetine atılıyor
                Öte yandan, büyük hayvan çiftliklerinden çıkan binlerce ton sıvı hayvan gübresinin yakın dere ve nehirlere atık olarak atıldığı, hem doğanın kirletildiği hem de gübrenin ziyan edildiği savunuldu.
Yayınlanma Tarihi : 19/10/2021 00:21
Okunma Sayısı : 2360

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar