Duruşma hakkında flaş gelişme

Duruşma hakkında flaş gelişme
                Muratlı’nın Balabanlı Mahallesi ile Çorlu’nun Sarılar Mahallesi arasında yaşanan, 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazası davasının dün görülen ilk duruşmasında olaylar çıktı. Bunun üzerine Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti davadan çekilme kararı verse de 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu kararı uygun bulmadığını açıkladı ve heyetin dosyadan çekilme kararını iptal etti.

                Salon kapısında kavga
                Mahkemenin ilk duruşması 130 kişilik konferans salonunda yapıldı. Salonun dolmasının ardından bazı aileler içeri giremedi. Bu yüzden kapı önünde kısa süreli arbede çıktı. Arbedenin ardından aileler içeriye alındı. Bazı ailelerin avukatları, duruşmanın başlamasıyla birlikte kapı önünde yaşanan olayları gündeme getirerek; mahkeme salonunun kapılarının kilitlendiğini, ailelerin içeri alınmadığını, içeride ve dışarıda bulunan aileler ile bazı avukatların ise verilen talimatlarla darp edildiğini iddia etti ve darp talimatını kimin verdiğinin belirlenmesi için suç duyusunda bulundu.
                Mahkeme savcısı da suç duyurusunda bulunulması kararını destekledi. Mahkemeden talimatı kimin verdiğinin belirlenmesini de istedi.
                2. Ağır Ceza’dan ret
                Davadan çekildiğini açıklayan mahkeme heyetinin kararını 2. Ağır Ceza Mahkemesi uygun bulmadı.
                Bugün heyetin kararını değerlendiren 2. Ağır Ceza Mahkemesi, görüşünü bildirdi. Mahkeme savcısının mütalaasında, yaşanan olaylara değinilerek; çekinme kararında belirttiği, celsede kimlik tespitine başlanmadan ve duruşma öncesinde adliye çevresinde ve içerisinde meydana geldiği belirtilen olaylara ilişkin iddialar, mahkeme heyetinin bu hususta kanuna aykırı ve konusu suç teşkil edecek emir verdiğine ilişkin iddiaların, CMK 25/1 maddesinde düzenlenen mahkeme heyetinin tarafsızlığının, şüpheye düşürmesi gerektirir nitelik ve mahiyette olmadığı yönünde görüş verdi.
tasarım59 reklam paketi
                Böylece tren kazası davasında heyetin çekilme talebi kabul edilmemiş oldu.
                İşte ret gerekçeleri
                2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında; hâkimin davaya bakamayacağı hallerin CMK’nın 22 ve 23. maddelerinde düzenlendiği, CMK’nın 30/2 maddesi ise hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebepler nedeni ile davadan çekildiğinde izlenecek kanuni usulün düzenlendiği, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 03.07.2019 tarihli duruşma zaptı ve duruşma CD’sinin heyetçe incelendiği belirtildi.
                Mahkeme kararının son bölümünde; “Bir kısım müştekiler vekillerinin yapmış olduğu taleplerin duruşma başlamadan önce gerçekleştiği iddia olunan alaylara ilişkin ilgililer hakkında suç duyurusuna yönelik olduğu, mahkeme heyetine yönelik başkaca bir iddianın bulunmadığı, yapılan suç duyurusu talebinin ya da taraflarca bu konudan bahis yapılabilecek şikâyetin muhattabı mahkeme heyeti olsa bile, sadece suç duyurusu ya da şikâyetin varlığının davanın konusu ve tarafları bakamından mahkeme heyetinin tarafsızlığını şüpheye düşürmeyeceği, bu hali ile dosya kapsamında heyetin tarafsızlığını şüpheye düşürecek bir durum bulunmadığı, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin çekilme kararının uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin mahkeme heyeti tarafından verilen çekinme kararının CMK’nın 30/2 maddesi uyarınca uygun olmadığına, heyetin duruşmadan çekilmesi kararının kaldırılmasına, dosyanın gerekli işlemlerin yapılması için Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edilmesine dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda isteme uygun ve kesin olarak oy birliği ile karar verildi.”

Yayınlanma Tarihi : 5/7/2019 17:28
Okunma Sayısı : 635

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar