Diyanet açıkladı! Bu saatte kılınacak

Diyanet açıkladı! Bu saatte kılınacak
            Mübarek Ramazan Bayramı’na ulaşmanın mutluluğunu yaşayan Müslümanlar, 4 Haziran Salı günü bayram namazını kılmak için camilere akın edecek. Bayram namazının saati herkesin merak konusu oldu.            Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bayram namaz saatleri açıklandı. Buna göre; Muratlı’da bayram namazı saat 06:19’da kılınacak. Edirne: 06.21, Kırklareli: 06.19, İstanbul: 06.13 olarak açıklandı.
           
Bayram namazı nasıl kılınır?
            Bayram namazı sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Önce niyet edilir ve ardından imamla beraber hareket edilir.
tasarım59 reklam paketi
            1. Rekat: Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, sırasıyla imam ve cemaat sessizce ‘Sübhaneke duası’nı okur.
            Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, sonra 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 4. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
            İmam içinden ‘Euzü Besmele’ çeker, açıktan ‘Fatiha suresi’ ile birlikte ‘Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim’ okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rükû ve secde yapılarak 2. Rekâta kalkılır.
            2. Rekat: İmam içinden ‘Besmele’ çeker, açıktan ‘Fatiha suresi’ ile birlikte ‘Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim’ okur.
            Cemaat ise sessizce imamı dinler. Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır.
            Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rükû ve secdenin ardından oturulur, ‘Tahiyyat, Salli-Barik duaları’ okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
            Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.
Yayınlanma Tarihi : 3/6/2019 02:54
Okunma Sayısı : 1477

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar