Dikkat! İşte Pandemi Kurulu kararları

Dikkat! İşte Pandemi Kurulu kararları
                Tekirdağ İl Pandemi Kurulu toplandı. Sigara içme yasağı ve 65 yaş üstü vatandaşların kısıtlamasına ilişkin yeni kararlar alındı.

                Muratlı Hizmet - Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda akşam saatlerinde olağan üstü toplanan İl Pandemi Kurulu şu kararları aldı:
tasarım59 reklam paketi
                1. İçişleri Bakanlığı’nın 14533 sayılı genelgesi ve İl Pandemi Kurulu’nun 95 nolu kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (Kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren Tekirdağ ilimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmiştir. Bu yasağa ilişkin cadde, sokak, meydan gibi yerler Kaymakamlıklarca belirlenecektir.
                2. İçişleri Bakanlığı’nın 13102 sayılı genelgesi ve İl Pandemi Kurulu’nun 89 nolu kararı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (Hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurulumuzca belirlenmişti. Bu doğrultuda; koronavirüs salgınının hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artışı nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10.00 – 16.00 arasında sokağa çıkabilmeleri, bu saatler dışında sokağa çıkmamaları kararlaştırılmıştır.
                Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. Oybirliği ile karar alınmıştır.
Yayınlanma Tarihi : 11/11/2020 23:45
Okunma Sayısı : 4261

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar