Cumhurbaşkanı konuştu! Muratlı detayı

Cumhurbaşkanı konuştu! Muratlı detayı
                Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı Işık Göründü Merasimi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çevreyi kirleten sanayi tesislerinin inşa edilen 10 ıslah sanayi bölgesi çatısı altında toplandığını belirterek; Tekirdağ'da yer alan 5 adet müşterek arıtma tesisinden önce Muratlı Organize Sanayi Bölgesi’ndekini devreye aldıklarını söyledi.                Yerel yönetimler hassasiyet göstermedi
                Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene Havzası’nın korunmasıyla ilgili yatırımların öncelikle yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğunu belirterek; “Bölgedeki yerel yönetimler maalesef senelerce bu havzanın korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermedi” dedi ve muhalefet partisinin belediyelerini eleştirdi.
                2,5 milyar liralık harcama
                Türkiye’nin 25 nehir havzasından biri olan Ergene Havzası’nın 1,5 milyon vatandaşa ev sahipliği yaptığını dile getiren Erdoğan, bölgenin çok sayıda sanayi tesisini barındırdığını anımsatarak; “Havzanın korunmasıyla ilgili yatırımlar öncelikle yerel yönetimlerin sorumluluğudur. Bölgedeki yerel yönetimler maalesef senelerce bu havzanın korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermedi. Plansız şehirleşme ve sanayileşmenin sonucu olan yetersiz altyapı ve endüstriyel atık suların arıtılmadan nehre verilmesi gibi sıkıntılar sebebiyle Ergene'nin su kalitesi bozuldu. 2003'e gelindiğinde nehirdeki kirlenme artık çok ciddi boyutlara ulaştı. Sonuçta karşımıza insan sağlığı başta olmak üzere bütün canlılar için tehlike oluşturan vahim bir tablo çıktı. Biz bu kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı'nı devreye aldık. İlgili tüm kamu kurumlarının dâhil olduğu bu planı yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamayla ve kararlılıkla hayata geçirdik” diye konuştu.
tasarım59 reklam paketi
                12 İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

                Plan kapsamında bugüne kadar 395 kilometrelik dere yatağının temizlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, nüfusu 10 binin üzerindeki 12 yerleşim yerinde ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, 38 yerleşim yerinde ise kanalizasyon sistemi inşa edildiğini aktardı.
                Taşkınlara yönelik tedbirlerin de alındığına dikkat çeken Erdoğan, “Toplam 1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak 25 sulama projesinden, 24’ü hizmete girdi” şeklinde konuştu.
                Sanayicilerin de üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmelerinin planın başarısı için kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.
                Ergene 2 Arıtması tamamlanacak
                Çevreyi kirleten sanayi tesislerinin, inşa edilen 10 Islah Sanayi Bölgesi çatısı altında toplandığını anlatan Erdoğan, “Tekirdağ'da yer alan 5 adet müşterek arıtma tesisinden Muratlı Organize Sanayi Bölgesi'ndekini devreye aldık. Ergene 1 ve Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesisleri de önümüzdeki ağustos ayında faaliyete başlayacak. Ergene 2 Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi'ni de inşallah bu sene içinde tamamlayacağız. Önümüzdeki yıl ise Velimeşe’yi hizmete alacak ve böylece 350'e yakın münferit su arıtma tesisini devre dışı bırakmış olacağız. Arıtılarak temiz hale gelmiş suların Marmama Denizi'ne deşarj edilmesi için Derin Deşarj Projesi'ni başlattık. Projenin deniz kısmı için denizin 4,5 kilometre tabanına döşenen hattı tamamladık. Kara boru hattı mevcut organize sanayi bölgelerinin yer altı tünelleriyle bağlantısını sağlıyor ve arıtılmış sanayi suyunu denize taşıyor. Ağustos ayında arıtılmış suların bu hattan denize ilk deşarjı yapılacak” ifadelerine yer verdi.
                Türk yapımı makine vurgusu
                Derin Deniz Deşarjı Projesi'nin bir diğer önemli ayağının tünel kısmı olduğunu kaydeden Erdoğan, hattın geçtiği kentlerde yaşayan vatandaşlara rahatsızlık vermemek için yerin altından tüneller kazıldığını anlattı.
                Vadileri ve tepeleri her biri 10 kilometrelik 2 tünel hattıyla aşarak atık su hatlarını denizle buluşturduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de bu tünellerden birinin tamamlandığını duyurdu.
                Tünelin içinde yerli ve milli tünel açma makinesi Lale’nin olduğunu aktaran Erdoğan, birazdan tünelde gün ışığının görüneceğini söyleyerek; Türkiye'nin dünyada bu makineleri üretebilen 8 ülkeden biri olduğunu, rakiplerin hepsinin de gelişmiş ülkeler olduğunu, çapı 3,25 metre olan 12 bin parçalık bu devasa makineyi Türk mühendislerinin tasarladığını ve Türk firmasının ürettiğini ifade etti.
                Devletin sunduğu desteklerle firmanın yanında yer aldığının altını çizen Recep Tayyip Erdoğan; “Eğer biz bu makineye geçmişte sahip olsaydık, Bolu Tüneli belki de birkaç yıl içinde tamamlanmış olacaktı” dedi.
Yayınlanma Tarihi : 29/6/2020 19:44
Okunma Sayısı : 5726

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar