Atatürk Evi krizi

Atatürk Evi krizi
                Tarihi Muratlı Atatürk Evi ziyarete kapatıldı.                Kapılarını kapadı
                Tarihi Muratlı Atatürk Evi, personel eksikliği nedeniyle kapandı. Ziyarete gelen vatandaşlar ise kapıda kaldı.
tasarım59 reklam paketi
                Bu kaçıncı?

                Restore edildiği tarihten sonra Muratlı Belediyesi tarafından görevlendirilen personelin emekli olması ve Muratlı Belediyesi’nin kadro yetersizliği gerekçesi ile yeni bir personel görevlendirme yapmaması nedeniyle Muratlı Atatürk Evi, o dönem iki ay süre ile kapalı kalmıştı.
                Belediyenin görevlendirme yapmaması üzerine dönemin Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek’in talimatı ile Muratlı Atatürk Evi’ne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bir personel görevlendirilerek; tekrar ziyarete açılmıştı.
                Protokolü iptal etmiş
                Dönemin Muratlı Kaymakamı ile Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe arasında imzalanan Atatürk Evi protokolünün de belediye tarafından iptal edildiği ortaya çıktı.
                Bahse konu protokolde; Kültür Müdürlüğü’nün personel vermemesi ya da personelin izne çıktığı zamanlarda belediye personelinin Atatürk Evi’nde görevlendirileceği yazıyordu.
                Diğer taraftan, Atatürk Evi’nden sorumlu personelin izne çıktığı, izin dönüşüne kadar evin ziyaretlere kapatıldığı öğrenildi.
                İşte Muratlı Atatürk Evi’nin tarihçesi
                23 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması metnindeki göçmen mübadeleleri maddesi gereğince; 1934-1935 yıllarında Bulgaristan’dan gelen Türklerin bir kısmının Muratlı ilçesinde yeni iskan alanları inşa ettirilerek yerleştirilmeleri bizzat Atatürk tarafından emredilmişti.
                Muratlı ilçesi İstiklal Mahallesi’ndeki ev de zamanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk misafir olarak kalmıştı. Muratlı ilçesi İstiklal Mahallesi’nde yer alan ev, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1988 yılında tescil edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak; 2005 yılında ‘Atatürk Evi’ olarak restore edilmişti.
Yayınlanma Tarihi : 16/11/2021 17:21
Okunma Sayısı : 2100

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar