83 yıl önce bugün

83 yıl önce bugün
                Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Muratlı’ya gelişinin 83. yıldönümü programla kutlandı.                Atatürk’ün Muratlı’da misafir olduğu tarihi Atatürk Evi’ne gelen Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Belediye Meclis Üyeleri ile muhtarlar, Atatürk’ün ilçeye gelişinin 83. yıldönümünü kutladı.
                Muratlı’yı diğer ilçelerden ayıran bir hadisenin de özellikle Atatürk’ün baba memleketi olan Kocacık’tan komşularının, akrabalarının yerleştirildiği bir bölge olduğunu belirten Belediye Başkanı Nebi Tepe, “Bildiğiniz üzere Muratlı Belediyesi, biliyorsunuz Jupa Belediyesi ile kardeş belediyedir. Atatürk’ün babasının doğduğu Kocacık Köyü ile biz kardeşiz. Muratlı Belediyesi olarak Balkanlara en büyük Atatürk heykelini Kocacık’a diktik yani kardeş belediyemiz Jupa Belediyesi’ne armağan ettik. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 100 yılın dehasıdır. Kendisini rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.                Protokol konuşmalarının ardından günün anısına hatıra fotoğrafları çektirildi.
                Öte yandan, Atatürk'ün Muratlı'ya gelişini gören yaşlı vatandaşlarımızdan hiç birinin programda yer almaması da dikkatlerden kaçmadı.
tasarım59 reklam paketi
                Atatürk’ün Muratlı ziyaretinden önemli notlar:

                Muratlı, 1936 yılında bir nahiye merkezi olup idari bakımdan Çorlu ilçesine bağlıdır. Bu sıralarda Tekirdağ ve çevresine Romanya’dan gelen göçmenlere örnek köyler yapılmakta, Trakya ve Tekirdağ’da örnek devlet çiftlikleri ve araştırma istasyonları kurulmaktadır.
                Atatürk bütün bu yapılanları görmek ve incelemek üzere 3 Haziran 1936’da Trakya Genel Müfettişi Kazım Dirik’le birlikte İstanbul’dan Çorlu’ya gelmiş, orada Kolordu Komutanı Salih Omurtak ve Tekirdağ Valisi Haşim İşcan ile görüşerek, Muratlı’ya gelerek yeni göçmen köyü inşaatını gezdi. Atatürk, bazı evlere girip muhacirlerle konuşmalarda bulundu. Onları dinledi.
                Atatürk daha sonra yanındakiler ile beraber istasyon civarında bulunan bir eve girdi. Bu evde yaşayan ailenin kızı Atatürk’e kahve ikram etti. Ev o günün şartlarına göre iyi döşenmişti. Atatürk memnun oldu. Kızım yaz dedi: “Ey Bahtlı göçmen, Unutma üç haziranı, Yurdun en büyük insanı, Konuk oldu evinize, Sevgi sundu hepinize.”

Yayınlanma Tarihi : 3/6/2019 15:28
Okunma Sayısı : 1682

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar