7'den büyük deprem yaşanabilir

7
                Dün Tekirdağ’da yaşanan 4,3 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bu depremin Büyük Marmara Depremi’nin tetikleyicisi olup olmadığına dair ipuçları verdi.                Muratlı Hizmet - Dün saat 16.36’da Marmara Ereğlisi ilçesinde meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depremin civarda yoğun şekilde hissedildiği biliniyor. Yaşanan bu depremin akabinde bölge sakinleri, bu depremin olası Büyük Marmara Depremi’nin tetikleyicisi olup olmadığını araştırıyor. Konuya ilişkin açıklama Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan geldi.
tasarım59 reklam paketi
                Bu depremlerin büyük deprem gerçeğini anımsattığına dikkat çeken Ersoy, “4'ü geçtiği zaman ise insanlar yapılarda bunu ciddi bir şekilde hissediyor. Bundan dolayı büyük Marmara depremi geliyor mu? acaba diye kaygıyla endişeleniyorlar. Aynı kaygıyı bu deprem de biz de hissettik. Sizin de hatırlayacağınız üzere tam 1 yıl önce aynı bölgede yine depremler yaşanmıştı. Depremin yeri itibariyle bilim insanları kaygı yaşıyor. Bir defa Kuzey Anadolu fayı gibi tehlikeli bir fay zonunun Marmara Denizi'nin içerisinden geçtiğini biliyoruz. Batısında da Saroz Körfezi’ne uzandığını biliyoruz. Bu kırık bin 200 km uzunluğunda Bingöl Karlıova'dan başlayıp, Saroz Körfezi’ne kadar devam ediyor. Peki bu kırık üzerinde depremler yok mu? Var tabi ki… 1939'dan 1999'a kadar bir seri depremle batıya doğru hareket edip kırıldı. Pek çok yer uzun süre deprem oluşturmamak üzere deprem enerjisini bitirdi. Marmara Depremi içerisinde 1999'da Yalova'ya kadar olan Kocaeli Depremi ile bir rahatlama vardı. Burada en az bir yüzyıl deprem olmayacak diye düşünüyorken, bu depremin boşalan enerjisinin Marmara'ya transfer edildiğini biliyoruz” sözcüklerini kullandı.
                Tekirdağ Çukurlu’da, 1912 depreminin bir geriliminin olduğunu, diğer gerilimin de Yalova'da kırılmaya aday olduğunu savunan Ersoy, “Bu bölgede oluşan depremler bilim insanlarını kaygılandırıyor. Peki bu depremler, Büyük Marmara Depremi’nin habercisi mi? Keşke bunu söyleyebilsek. Ancak bir seri deprem yaşandıktan sonra böyle bir şey söyleyebiliyoruz. Biz Kuzey Anadolu Bölgesi’nde kırılmayan yerleri de biliyoruz. Bu uzunlukta kaç büyüklükte deprem olacağını da yaklaşık olarak tahmin edebiliyoruz. Bu bir yaklaşım modeli ve doğruya yakın olsa da süresine kesin bir şey diyemiyoruz. Onlu yıllar içerisinde bu 10 yıl olur, 20 yıl olur, yarın da olabilir; hatta bu gece de olabilir. Bu bölgede 7'den büyük bir deprem yaşanabilir” ifadelerine yer verdi.
Yayınlanma Tarihi : 25/9/2020 11:45
Okunma Sayısı : 3224

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar