5 yıllık ihtiyacı karşılamaya yeter

5 yıllık ihtiyacı karşılamaya yeter
                Muratlı’da bulunan 286 milyar metre küplük doğalgaz rezervinin Türkiye’nin 5 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılamaya yetecek büyüklükte olduğu belirtildi.                Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yayımlanan ‘2018 Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu’na göre, Türkiye'nin doğal gaz ithalatı 2018 yılında 50 milyar 360 milyon metreküp olarak belirtiliyor.
                Doğalgaz rezervleri hususunda değerlendirmelerde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, “Türkiye sahip olduğu zenginlik kaynaklarının farkındadır. Özellikle son yıllarda çevresindeki ülkelerin sahip olduğu kaynakları da dikkate alarak potansiyel rezervlerini çıkartmak için bir hayli çaba gösteriyordu. Nitekim yapılan ciddi çalışmalar ve yatırımlar sonuç vermeye başladı. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Muratlı ve Kapaklı başta olmak üzere Trakya’da çok fazla doğalgaz rezervinin olduğu kesin. Bölgenin jeolojik yapısını ve coğrafi konumunu düşünecek olursak bu bizim için sürpriz olmayacak. Hemen yakınımızda Romanya’da zengin doğalgaz ve petrol kaynakları bulunuyor. Öte yandan Batı Karadeniz’de yaptığımız çalışmalar sayesinde önemli keşifler yapıldı. Bulduğumuz kaynakları karaya taşıyacak boru hattı döşendi. Oradaki aramalarımız devam ediyor. Deniz üzerinde sabit platformlarımız var. Bu nedenle Trakya’da yapılan yeni keşfi de göz önüne alırsak bölgede daha fazla doğalgaz rezervi olabilir diyebiliriz” sözcüklerini kaydetti.
tasarım59 reklam paketi
                Doğalgaz arama gerçekleştirilen ciddi çalışmalar ve yatırımların neticesinde olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını kaydeden Prof. Dr. Şenay Yalçın; “Bu deneyim bize Doğu Akdeniz’deki kaynakların değerlendirilmesinde yardımcı olacak. Doğu Akdeniz’de bulunacak rezervlerin işletilmesi ve dağıtılması Trakya’dan elde edeceğimiz tecrübe sayesinde daha kolay olacaktır” dedi.
                Elektrik üretimi için bu keşiflerin önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yalçın, “Bu ve bunun gibi keşifler Türkiye'nin cari açığının çok önemli bir bölümünü de kapatmaya yarayacak. Doğalgaz için yapılacak harcamalar alternatif enerji kaynakları için yatırıma yönlendirilecek, yerli ve milli enerji kaynaklarının üretim ve tüketimdeki payı artacak sonuçta enerjide dışarıya olan bağımlılığımız bitme noktasına gelecek. Bir ülke için milli güç unsuru olan enerji potansiyelimiz arttıkça elimiz jeopolitik açıdan da rahatlayacak. Diğer yandan elektrik enerjisi üretiminde kurulu gücümüzün önemli bir kısmı doğalgaz cevrim santrallerinden oluşuyor. Elektriğimizin büyük bir bölümünü doğalgaz kullanarak elde ettiğimiz için bu keşif bu bakımdan da çok önemli” ifadelerine yer verdi.
Yayınlanma Tarihi : 28/11/2019 12:36
Okunma Sayısı : 1846

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar