Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Tekirdağlıları bilgilendirdi

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Tekirdağlıları bilgilendirdi
                Trakya Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen organizasyon çerçevesinde Tekirdağ’a gelen ve deprem alanında önemli çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Trakya’da Deprem Riski” konulu konferans verdi. Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleştirilen konferansa Tekirdağlılar yoğun ilgi gösterdi.tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Hizmet - Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Cemal Ogün Kürümoğlu, Trakya Belediyeler Birliği olarak deprem konusuna öncelik verdiklerini belirterek; “Trakya’daki tüm belediyelerimizin deprem konusundaki organizasyonlarımızdan faydalanmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda herkesin yakından tanıdığı çok önemli ve deneyimli isim Prof. Dr. Şener Üşümezsoy hocamızı Tekirdağ’a getirdik. Hocamızın Tekirdağ özeli ve Trakya geneli için yapacağı açıklamalar bize bundan sonraki çalışmalarımızda yol gösterici olacak” dedi.
                Açılış konuşmalarının ardından “Trakya’da Deprem Riski” konferansı çerçevesinde Tekirdağlılara sunum eşliğinde ayrıntılı bilgiler veren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Tekirdağ’ın yakınından geçen Kuzey Anadolu Fayı’nın 1912 yılında meydana gelen depremde kırıldığını kaydederek; “Daha önce de birçok kez gündeme gelen ve Tekirdağ’da büyük ölçekli deprem olacak tezlerinin temeline oturtulan Kuzey Anadolu Fayı 1766 depreminin ardından 1912 yılında meydana gelen depremde de kırılmış ve barındırdığı stresi boşaltmıştır. Aynı zamanda burada krip söz konusudur. Dolayısıyla bu fayın mevcut durumda bir aktivitesi söz konusu değildir. Tekirdağ’a yakın kesimde, Marmara Ereğlisi çukurunda bir iki fayın deprem oluşturma riski vardır ancak bu depremler çok yüksek ölçekli olmayacaktır. Marmara denizinde yer alan faylar üzerinde çok ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirdik. Fayların, kırılmaların, çökmelerin ve gerilmelerin haritasını çıkardık. Artık tüm otoritelerde eski tezlerini çöpe atmış durumdalar. Tekirdağ özelinde bahse konu olan fay 1912 yılında meydana gelen depremde üzerindeki stresi boşaltmıştır” dedi.
                Prof. Dr. Şener Üşümezsoy detaylı açıklamalarının ardından katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Günün anısına Prof. Dr. Üşümezsoy’a çiçek ve hediye takdiminde bulunuldu.


Yayınlanma Tarihi : 8/9/2023 12:21
Okunma Sayısı : 1807

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar