Muratlı Kurban Hizmetleri Komisyonu'ndan duyuru!

Muratlı Kurban Hizmetleri Komisyonu
                Muratlı Kurban Hizmetleri Komisyonu Başkanlığı tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesi toplantı gerçekleştirildi.tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Hizmet - Muratlı Kurban Hizmetleri Komisyonu, toplantıda şu kararları aldı:
                1 - Kurban satış yeri olarak Belediye Fen İşleri Müdürlüğü Atölyeleri, Göçmen Konutları yanında bulunan boş alanın tek satış yeri olarak belirlenmiş olup, mahalle aralarında ve rastgele başka yerlerde kurbanlık hayvan satışı yapılması yasaklanmıştır.
                2 - Hayvan satışı yapacakların 07 Haziran - 18 Haziran 2024 tarihleri arasında Belediye Fen işleri Müdürlüğü Atölyeleri, göçmen konutları yanında bulunan boş alanda satış yapabileceklerdir.
                3 - Kurban satış yerinde her türlü temizlik, WC, kullanma suyu ve kapalı oturma yeri imkanı Muratlı Belediyesi tarafından, çevre kontrolü ve hayvan haklarına riayet edilip edilmediği İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelince, her türlü güvenlik tedbiri ve kanuni takibat ise Muratlı Güvenlik Güçleri tarafından yapılacaktır.
                4 - Özel toplu kesim yapacak işletmelerin Kurban Hizmetleri Komisyonuna müracaat etmeleri ve kesim izni almaları gerekmektedir. Kesim yerlerinde, kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi uygulanacaktır. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için bayramın üç gününe yayılarak gerekli tedbirler alınacaktır.
                5 - Kurbanını evinin bahçesi müsait olup orada kesmek isteyenler ise bahçelerine derince bir çukur kazıp kurban atıklarını gömmek suretiyle çevre ve sağlık şartlarına uyarak kurbanlarını kesebileceklerdir. Halka ve umuma açık yerlerde, küçük çocukların gözleri önünde kesinlikle kurban kesimi yapılmayacaktır.
                6 - Kurban atıklarının çöp varillerine, kanalizasyona atılması, açıkta ve sokak hayvanlarına bırakılması yasaklanmıştır. Aksi davrananlar haklarında kanuni işlem yapılacaktır.
                7 - Kurban hizmetleri konusunda vatandaşlarımız, Belediye Başkanlığının 361 23 13 No’lu telefonu ile İlçe Müftülüğünün 361 20 50 No’lu telefonuna başvurarak gerekli bilgiyi alabilirler.
                8 - Kurban Bayramında kesilen hayvanlara ait kulak küpesi, pasaportları ile Veteriner Hekimi Sağlık Raporu, mahallelerde özel mülklerinde kurban kesenler mahalle muhtarlıklarına özel kesim yerlerinde kesim yapanlar ise 7 gün içinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ulaştırılması sağlanacaktır.
                9 - İlçe merkezinde kendi evinde özel olarak kurban kesenler, kurban kesmesine izin verilen diğer organizasyon yetkililerin ve mahalle muhtarların kesilmiş olan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayılarını pasaportlarını ve hayvan kulak küpelerini Kurban Bayramından sonra en geç 28 Temmuz 2024 tarihine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edeceklerdir.
                10 - Veteriner Hekimi Sağlık Raporu, kulak küpesi ve kimlik kartı olmayan hayvanlar ile gebe ve dinen kurban edilmesine mani özrü bulunan ayrıca damızlık değeri yüksek olan hayvanların kurbanlık olarak satılması ve kesilmesi yasaklanmıştır. Dinimizde kurbanlık hayvanlarda aranan şartlar şunlardır. ''Buna göre kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın deve için 5, sığı ve manda için 2; koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir. Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerekir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tam, besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer. Kötürüm derecesinde hasta zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik mesela bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal, deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz.
                11 - Belirlenen kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sayın halkımıza ilanen duyurulur.
Yayınlanma Tarihi : 6/6/2024 17:40
Okunma Sayısı : 1103

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar