Müjde! Yerli üretim % 100

Müjde! Yerli üretim % 100
                Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Toruk, Türkiye’de üretilen arpa buğday ve çeltik tohumunda % 100 yerli milli çeşitlerin kullanıldığını belirterek; hiçbir ithal çeşide gerek duyulmadığını kaydetti.                Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Toruk, yerli tohum üretiminde Türkiye’nin geldiği noktayı gözler önüne serdi.
tasarım59 reklam paketi
                Artık % 100’e yakın yerli üretim tohumların Türk çiftçisi tarafından kullanıldığını kaydeden Toruk, bu durumun ithal edilen diğer tohum türlerinde de millileşmeyle ortadan kalkacağı müjdesini verdi.
                Üniversitesinden araştırma enstitüsüne ve genç dinamik % 100 Türk sermayeli özel sektörün son yıllarda geliştirdiği çeşitlerle Türkiye pazarında yerli tohumların tartışmasız lider konumunda olduğunu ifade eden Toruk; “Bölgedeki % 100 yerli sermayeli firmaların önderliğinde akademisyeninden ıslahçısına tohum sektör paydaşlarının gönüllülük esasına dayanan çalışmalarını dernekleşerek başarı hikâyelerini ortaklaşa güçlendirme kararları bölgemiz Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hızla yol almaktadırlar” dedi.
                Dışa bağımlılığı tersine çevirdiklerini ifade eden Toruk; “Biz bölge tohumculuk firmaları Trakya markası ile başta Türk tohumculuğuna sonrada dünya tohumculuğuna damgamızı vurmak için el ele verdik. Türkiye kamuoyunda tohumda dışa bağımlıyız söylemini tersine çevirdiklerini, özellikle Buğday, arpa ve çeltik tohumunda bölge firmaları çeşitlerinin Türkiye geneline yetecek kadar tohumluk üretme kapasitesi, çeşit sayısına sahip” diye konuştu.
                Tüm üreticilerden Trakyalı markasına güvenmeleri, Türk halkının bilimsel verilere dayanmayan saçma sapan yayın ve söylemlere inanmamaları tavsiyesinde bulunan İbrahim Toruk,  “% 100 Trakya bölgesinde ıslah edilen çeşitlerle ülke tahıl üretim rekoltesini artıracak, Türkiye’de ekilen arpa buğday çeşitlerinin % 30’unun Trakya’da geliştirilen çeşitlerden oluşuyor. Trakyalı özel sektör firmaları pazar payının % 5’lerinde, çeltikte ise bu oran üretimin % 70’i oranında” bilgilerini verdi.
                Devlet ile el ele vererek son yıllarda ıslah ve yerli üretimle ilgili çalışmaların son sürat devam ettiğini kaydeden Toruk, bölge üniversite ve araştırma enstitüsünün teknik desteği, Trakya Kalkınma Ajansı’nın sektör desteği ile bölge firmalarının yakın zamanda pazar payını artırarak dış pazarlara açılacağını, bu çalışmaların başarılı olması için bölge sektör paydaşlarının birlikte hareketin sinerjisini iyi kullanması gerektiğine inandığını belirtti.
                İbrahim Toruk, yerli üretimle dışa bağımlılığın bittiğini vurguladı.
Yayınlanma Tarihi : 8/1/2020 12:45
Okunma Sayısı : 1498

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar