Kemal Darcan Ortaokulu'nun temeli atıldı

Kemal Darcan Ortaokulu
            AKPA Kimya Fabrikası sahibi Hayırsever İş adamı Kemal Darcan tarafından Muratlı’nın Kurtpınar Mahallesi’nde yaptırılacak olan 20 derslikli ortaokulun temel atma töreni gerçekleştirildi.


            Muratlı Hizmet - Tören,
saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende okul projesi hakkında protokole ve katılımcılara bilgi verildi. Ardından konuşmalarını yapan Hayırsever İş Adamı Kemal Darıcan, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer; temeli atılacak okul kompleksinin Muratlı’ya, Tekirdağ’a ve tüm Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundular.
tasarım59 reklam paketi
            Törende konuşan Tekirdağ Valisi Recep Soytürk; “Tekirdağ’ın nüfusu 1.167.056’dır. Her yıl yaklaşık 30.000 göç alıyor. Yani kısaca her yıl yaklaşık bir Muratlı ilçesi kadar nüfus ilimize geliyor. Bunun alt yapısını hazırlamak lazım, yollarını hazırlamak lazım, hastanelerini yapmak lazım, okulunu yapmak lazım. Birçok alt yapı ihtiyacı var. Burada hem yerel yönetimlere hem de devletin birçok birimine iş düşüyor. Hastaneler yapılıyor, bitmeden yeni hastane ihtiyacı çıkıyor. Okul yapılıyor, inşaatı bitmeden yeni okul ihtiyacı karşımıza çıkıyor. Kısacası her yıl 10 tane 24 derslikli okul zaten yapmamız gerekiyor. Ama ayrıca az önce de zikredildi, bundan 10 yıl önce, depremden sonra, şimdiki İçişleri Bakanımız, o zamanki Tekirdağ Valimiz, tam bir devlet adamı edası ile tüm okullarımızın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı yönünde bir talimat veriyor. Bunun sonucunda bir kısmı güçlendirme ile devam eder deniliyor, bunların büyük bir kısmı bitti, çok az bir kısmı devam ediyor. Bir kısmı yıkılması gerekiyor deniliyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın da onayı ile depreme dayanıklı olmayan bu binalar yıkılıyor. Bu yıkılan binaların yerine planlanan okullar ile ilgili Milli Eğitim Bakanımızın yaklaşık 6 ay önce ilimizi ziyaretlerinde uzun uzun konuştuk, programa aldırdık ve teknik personel sıkıntısını hem yerel yönetimlerimizden, hem OSB’lerden aldığımız destekle giderdik. Ankara’daki protokol, imza, onay kısımlarını birebir takip ettik ve sonucunda da işlerimizin yüzde sekseninin yaklaşık maliyeti ve ihaleye çıkması, ihale tarihi alınması anlamında yüzde seksenini tamamladım. Elimizde çok az bir iş var, onların yaklaşık maliyetini de hazırladık. Yakın bir tarihte ihaleye çıkacağız. Ayrıca TOKİ tarafından yapılması beklenen 14 okul gecikince Bakanlığımız ile görüştük, bu 14 okulun da Valilik olarak ihalesini biz yapacağız. Dosyalarını aldık, onaylarını aldık. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde 14 tane okulunda ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. Bütün bu safhalarda Milli Eğitim Bakanımızın çok ciddi desteğini gördük. Bakan Yardımcımızın çok ciddi desteğini gördük. İki Genel Müdürümüzün, İnşaat Emlak ve Strateji Başkanımızın da çok desteğini gördük. Huzurlarınızda hepsine şükranlarımı arz ediyorum. Bu kadar hızlı hareket edip, onayları vermeselerdi, bu kadar hızlı hareket edemezdik. Bu okulları kazandıramazdık diye düşünüyorum.
Milli Eğitim Bakanlığı kendisine düşeni yapıyor, okulları planlıyor yapıyor ama bir taraftan da hayırseverlerimiz var. 8 aydır buradayım, 8 hayırsever ile eğitim protokolü imzaladık. Ayrıca yerel yönetimlerimiz de, az önce Başkanımız bahsetti, Kadir Başkan döneminde 11 ilçeye 11 okul yapıldı. Süleymanpaşa’da iki tane okul yapıldı. Kapaklı’da, Çerkezköy’de, Çorlu’da yerel yönetimlerimiz tarafından okullar yapıldı. Onlara da şükranlarımı arz ediyorum. Bu hayırseverlik katsayısının artarak devam etmesini diliyorum. Ben tekrar Kemal Bey’e çok teşekkür ediyorum. Allah hayrınızı kabul etsin. Çok önemli bir yatırım yapıyorsunuz. Diğer yatırımlarınız da çok önemli, cari açığı kapatıyorsunuz, ülkeye döviz girdisi sağlıyorsunuz, bunlar çok önemli ama bana sorarsanız en önemlisi bu arkamızda yapacağınız olan okul. Çünkü bu ilelebet baki kalacak isminiz burada yaşayacak. Tekrar hayırlı olsun diyorum, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.
            Protokol konuşmalarının ardından Hayırsever İş Adamı Kemal Darcan ve protokol üyeleri tarafından butona basılarak temel atma gerçekleştirildi.
            Temel atma törenine Vali Soytürk’ün yanı sıra; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Muratlı Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, Muratlı Belediye Başkanı Varol Türel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Fahrettin Akçal, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

            Öte yandan, 20 derslikli Kemal Darcan Ortaokulu; konferans salonu, teknoloji ve tasarım atölyeleri, kapalı spor salonu, uzay gözlem evi, geniş oyun ve teneffüs alanlarından oluşacak bir eğitim kurumu olacak.
Yayınlanma Tarihi : 9/5/2024 18:42
Okunma Sayısı : 2125

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar