Engelliler Haftası başladı

Engelliler Haftası başladı
                10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle tören düzenlendi. İlçedeki birçok engellinin bir araya geldiği program, Hürriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.                Hürriyet Meydanı’ndaki Atatürk büstüne çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
                Törende konuşan Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak; “Bu hafta 10-16 Mayıs kapsamında Engelliler Haftası etkinlikleri düzenlenmekte ve bu hafta dolayısıyla da düzenlenen etkinliklerde engelli kardeşlerimizin sorunları ve bunlara ilişkin çözüm önerilerine ilişkin bir farkındalık, bir bilinç oluşturulmaya çalışılmaktadır. Özellikle engellilik durumunu ortaya çıkan bir takım nedenlerin olduğunu biliyoruz. Bir takım kazalar, trafik kazaları başta olmak üzere; koruyucu sağlık hizmetlerindeki tedbirsizlikler, gebelik dönemindeki tedbirsizlikler, yetersizlikler bir takım engellilik durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bizim toplum olarak öncelikle şunu çok iyi algılamamız gerekmektedir ki; bugünün sağlıklı bireylerinin yarının engelli bireyleri olmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Dolayısıyla her hafta engellileri ve engellilerin sorunlarını anlama konusunda engellilik durumunun fiziksel değil, zihinsel ve insanın içinde yaşanan bir durum olduğunu çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. Engel ve engellilik durumu fiziksel değildir, kişinin zihninde ve kalbinde engellilik durumu olmamalıdır diye ifade ediyoruz. Artık anayasamızda da düzenlendiği şekliyle hiçbir şekilde engellilik durumu ilişkin özür, özürlülük, çürük veya sakat gibi terimlerin kullanılması yasaktır. Bu anlamda toplumsal farkındalık açısından da toplumun bireylerinin ötekileştirici, dışlayıcı ifadelerden kaçınması önemli bir gerekliliktir diye ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.                Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ise, engellilere olan desteklerinin süreceğini kaydetti.
                Öte yandan, Talatpaşa İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi İlkbal Yücel’e tekerlekli sandalyesini takdim eden Kaymakam Demirayak, İlkbal Yücel’in mutluluğunu paylaştı.Yayınlanma Tarihi : 10/5/2019 12:38
Okunma Sayısı : 845

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar