Soruyorum sizlere; Muratlı’da Kent Konseyi neden kurulmuyor?
                Muratlı Belediyesi’nden istediği hizmeti alamayan vatandaşımız, Muratlı’nın ortak akılla yönetilebilmesi adına kendi Kent Konseyi’ni oluşturmalıdır. İlk yerel seçimde Belediye Başkan Adaylarından bunun sözünü vermelerini de istemelidir…
                Halkımızın söz hakkı kendisine teslim edilmelidir. Halkımız belediye yönetimine Kent Konseyleri aracılığı ile daha aktif yön verebilmeli, sesini daha gür duyurabilmelidir.
                Halkımızın Muratlı’nın bugünü ve geleceğine dair söyleyeceği sözlere artık kulak kabartılmalıdır. Çok seslilik, Muratlı’ya yarar getirecek; gelişimine de katkı sağlayacaktır. Böylelikle her fırsatta yakınılan kutuplaştırma da azalacak, hatta başarılı bir Kent Konseyi Yönetimi ile son bulacaktır. Her kesimden vatandaşımızın beklentilerinin alınması, her yöreye ait insanın temsilinin gerçekleşmesi kolaylaşacaktır.
                Kent Konseyleri, 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulması öngörülen yapılardır. Yerel yönetim unsurlarına Kent Konseylerini hayata geçirme yükümlülüğü verilmiştir. Yasal sorumluluğa rağmen halkımızın bu konuda hiçbir girişiminin olmaması da düşündürücüdür. Halkımızın demokratik süreçlere katılmasına imkân veren, hemşericilik hukukunu ve ortak yaşam bilincini güçlendiren Muratlı Kent Konseyi’nin kurulması için gereken adımlar şimdiden atılmalıdır.
                Sosyal medya üzerinden ahlanıp-vahlanmak yerine ya da belediyeden alamadığı hizmet için basından medet ummak yerine vatandaşımız kendi göbeğini artık kendi kesmelidir. Kent Konseyi ve içerisinde Çevre, Kadın, Çocuk, Gençlik ve Engelli Meclisleri ile Mahalle Meclisleri vb kurulabilir, yerel yönetimlerin idaresine daha ön planda müdahil olunabilir.
                Halkımız belediye meclislerinde söz hakkına sahip değildir. Muratlı Belediye Meclis Salonu’nda alınan kararlar, halkımızın gereksinimlerine, beklentilerine karşılık vermekten çok uzaktır. Artık kentimizde bir ‘Kent Konseyi’ kurulmalıdır.
                25 bin nüfuslu Marmara Ereğlisi’nde Kent Konseyi var iken, Saray’ından Ergene’sine, Malkara’sından Kapaklı’sına ve Çerkezköy’üne kadar neredeyse tüm ilçelerde Kent Konseyleri var iken neden Muratlı’da yok?
                Hani biz demokrasi sevdalısıydık? Hani halkın gücünün, halkın iradesinin üzerinde bir başka güç yoktu?
                Demokratikleşme adına ‘Aydın Muratlı Sakinleri’nin, daha doğrusu ‘Muratlı’nın Sahipleri’ olan bizlerin artık bu adımı birlikte atması, gelecek nesillere daha güzel, daha yaşanabilir bir Muratlı bırakabilmek gayesiyle Muratlı Kent Konseyi’ni kurması şart olmuştur. Vatandaşımızın sesini yükseltme vakti gelmiştir.
                Muratlı Sevdalıları, haydi iş başına…
tasarım59 reklam paketi
                Kent Konseyi Nedir?

                Kent Konseyi, kentteki önemli aktörleri bir araya getiren bir platformdur.
                Kamu kurumlarının, sivil toplumun, meslek örgütlerinin, siyasi partilerin ve muhtarların temsilcileri, Kent Konseyi’nde bir araya gelir. Kent konseyi, her türden farklılığa açık olarak bir kentin büyük buluşma arenasıdır. Kent konseyi dışlayıcı ve ayrıştırıcı olmak yerine, olabildiği kadar çok kapsayıcı olma ilkesine dayalıdır.
                Kent Konseyi’nin hukuki dayanağı, belediye kanunudur (madde 76). Kent Konseyi’nin ilk kuruluşu, Belediye Başkanı’nın çağrısıyla olur. Ancak Kent Konseyi, belediyenin bir birimi, müdürlüğü veya uzantısı değildir. Sivil bir oluşumdur.
                Kent Konseyleri, demokratik katılımı kolaylaştırmak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye’de kent konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır.
                Kent Konseyi’nin temel işlevleri, kentteki çeşitli aktörlerden oluşan bileşenleri ve paydaşları ile kentteki sorunları ortak akılla tartışmak; farklı paydaşlar arasında uzlaşma ortamları sağlamak; kamu kurumları ile toplum kesimleri arasında yeni köprüler ve diyalog kanalları kurmak; demokratik katılımı geliştirmek ve sivil toplumu güçlendirmektir. Kent Konseyi, kentte gönüllü dayanışmayı harekete geçiren bir kurumdur.
                Kent Konseylerinde kadın meclisi, çocuk meclisi, gençlik meclisi vb. meclisler kurulabilir.
                Belediye Kanunu, Kent Konseyi’ni sivil bir platform olarak öngörmüştür. Ona bir tüzel kişilik vermemiş, özel bir bütçe tahsis etmemiştir. Ancak kanun, Kent Konseyi’nin faaliyetlerini yürütebilmesi için gerekli ayni ve mali destekleri belediyelerin yapmasını emretmiştir. Bu nedenle belediyeler bütçelerini yaparken, Kent Konseyi faaliyetlerini destekleyecek gider kalemlerini de bütçeye koyarlar.
                Belediye ile Kent Konseyi arasında yakın bir ilişki vardır. Bu ilişkinin niteliği değişkenlik gösterir. Kent Konseyi, belediyeyle yakın diyalog içinde olan ancak kendi duruşunu koruyarak kentin sorunlarının konuşulmasına, tartışılmasına ve ortaklaşa çözümlerin takibinin yapılmasına katkı sağlayan bir kurumdur. 

Muratlı Nöbetçi Eczane

Yarın seçim olsa Cumhurbaşkanı adayınız kim olurdu?


Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Ali Babacan
Ahmet Davutoğlu
Temel Karamollaoğlu
Mansur Yavaş
Gültekin Uysal
Ekrem İmamoğlu
reklam 1
Günlük Kurlar