Bu kararlar sizi ilgilendiriyor

Bu kararlar sizi ilgilendiriyor
                Muratlı Vefa Sosyal Destek Grubu toplantısı yapıldı. Toplantıdan önemli kararlar çıktı.                Muratlı Hizmet - İçişleri Bakanlığı’nın kararı çerçevesinde, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması amacıyla İlçe Vefa Sosyal Destek Grubu, İlçe Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak başkanlığında toplandı.
                Vefa Sosyal Destek Grubu toplantısına; Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak, Emniyet Müdürü İsa Karasu, Jandarma Komutanı Cihat Bayat, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Cahit Karacı, İlçe Müftü Vekili Hüseyin Doğaç ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdiresi Bilgen Bulak katıldı.
tasarım59 reklam paketi
                Toplantıdan 14 maddelik karar çıktı. Buna göre;
                - İlçe merkezimizde Vefa İletişim Merkezi oluşturulmuş olup, sekreterliği Muratlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılacaktır. İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da kendi bünyesinde İlçe Vefa İletişim Merkezi oluşturacak ve personel görevlendirilecektir. İlçe Vefa İletişim Merkezi 08.00 – 20.00 saatleri arasında görev yapacak olup, telefonlar aktif halde bulundurulacaktır. Ayrıca akşam 20.00’den sabah 08.00’a kadar nöbetçi görevli personel bulundurulacaktır. İletişim Merkezi, 5 kişilik personelden oluşacaktır.
                - 155, 112 ve 156 telefon numaraları üzerinden vatandaşların ihtiyaçları alınacak ve ihtiyaç talep formu oluşturulduktan sonra İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından oluşturulan İlçe Vefa İletişim Merkezi’ne iletilecektir. Talepler doğrultusunda Vefa İletişim Merkezi’nde görevlendirilen personeller tarafından ihtiyaçlar karşılanacak ve evlerine teslim edilecektir. Ayrıca, tutanak ve fişler karşılığında belgelendirme işlemi sağlanacak olup, maillere gelen talepler de belgenin ekine konulacaktır. Gelen ihtiyaç talep formu doğrultusunda vatandaşların bilgileri BÜTÜNLEŞİK SOSYAL YARDIM BİLGİ SİSTEMİ üzerinden sorgulaması yapılarak; muhtaç durumda olan vatandaşlarımızın ihtiyaçları İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından, maddi durumu iyi olan vatandaşlarımızın ihtiyaçları ise ücreti mukabilinde kendileri tarafından karşılanacaktır.
                - İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Mütevelli Heyeti hızlı bir şekilde toplanıp, konu ile ilgili kararlar alınarak Vakıf Başkanı’na yetki verilecek ve verilen yetki kapsamında değerlendirme yapılacaktır.
                - Belirlenecek miktar çerçevesinde gerek görülmesi halinde Muratlı SYDV Müdürlüğü tarafından sabit bir gıda temizlik paketi gerekli hijyen kurallarına riayet edilerek hazırlanacaktır.
                - İlçe Vefa İletişim Merkezi’nde icap nöbetlerinde; telefon başında bir kişi ve sahada görevlendirilmek üzere bir kişi olmak üzere, personel görevlendirilecek olup; İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda yeteri kadar personel bulunmaması durumunda ihtiyaca binaen Belediye, İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü, Emniyet, Jandarma, İlçe Nüfus Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlardan personel görevlendirilmesi yapılarak, irtibat bilgileri İlçe Vefa İletişim Merkezleri’ne iletilecektir.
                - Emniyet, Jandarma ve TSM Başkanlığı tarafından destek personel listesi oluşturulup, Muratlı SYDV Müdürlüğü’ne gönderilecektir. Muratlı SYDV Müdürlüğü personelinin telefon numarası, kurum telefon numarası ve mail adresleri Emniyet, Jandarma ve TSM Başkanlığı ile paylaşılacaktır.
                - Muratlı SYDV Müdürlüğü tarafından mahalle muhtarları ile whatsap grubu oluşturulacak ve ihtiyaçlar temin edilmeye çalışılacaktır.
                - Belediyeler tarafından araç görevlendirilmesi yapılarak, araç bilgileri ve belediyede yetkili bir kişinin irtibat bilgileri İlçe Vefa İletişim Merkezi’ne bildirilecektir. Ayrıca, 24 saat esasına göre de personel görevlendirilecek olup, yine görevli olan personellerin irtibat bilgileri İlçe Vefa İletişim Merkezi’ne bildirilecektir.
                - 155, 112 ve 156 telefon numaralarına gelen taleplerde ilaç ve sağlık ile ilgili talepler söz konusu olduğunda, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı’na yönlendirilecek, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı tarafından da Eczacılar Odası’na talep iletildikten sonra dağıtımı Eczacılar Odası Birliği tarafından karşılanacaktır.
                - İlçe Nüfus Müdürlükleri tarafından 65 yaş ve üstü vatandaşların listesi hazırlanarak, hazır halde bulundurulacak ve İlçe Vefa İletişim Merkezi’ne iletilecektir.
                - Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, TSM Başkanlığı ve SYDV Müdürlüğü tarafından oluşturulan saha ekiplerince 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız dışarıya çıkmamaları, açık alanlarda ve parklarda dolaşmamaları, toplu ulaşım araçları ile seyahat etmemeleri hususunda bilgilendirilecektir.
                - İlçemizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veri tabanında bulunan 113 yaşlı (109 tek yaşayan, 4 eşiyle yaşayan), 16 kronik hasta ve 1 gazi olmak üzere toplam 130 vatandaşımızın saha ekiplerince gruplar halinde ihtiyaç tespiti yapılacaktır.
                - İhtiyaç talebinde bulunan vatandaşlarımıza SYDV Müdürlüğü’nce gerekli yardımlar yapılacaktır.
                - 112, 155 ve 156’yı arayarak ihtiyaçlarını bildiren 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız, Emniyet ve Jandarma görevlilerince Vefa İletişim Merkezi’ne bildirilecek, vatandaşlarımızın ilaç alımı, muayene talebi, gıda ve temizlik maddesi talebi, para çekme talebi konularında seyahat belgesi düzenlenerek ihtiyaçları giderilecek veya yerinde karşılanacaktır. İlaç alımı veya muayene taleplerini öncelikle doğrudan Aile Hekimleri veya Muratlı Devlet Hastanesi’nde görevli Evde Bakım Hizmetleri tarafından karşılanacaktır. Vefa İletişim Sorumlusu talebi TSM Başkanı ve Muratlı Devlet Hastanesi Başhekimi’ne ivedilikle iletecek olup, söz konusu talep ivedilikle karşılanacaktır. Gıda ve temizlik maddesi talebi merkezde belediye tarafından oluşturulan ekip vasıtasıyla satın alınıp haneye teslim edilecek, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlar için ise kırsal mahalle muhtarları veya birinci azalar tarafından karşılanacaktır. Bu maddenin uygulanması konusunda Muratlı Belediyesi, TSM Başkanlığı ve Muratlı Devlet Hastanesi’ne Muratlı Kaymakamlığı’nca talimat yazısı yazılacaktır. Vatandaşın sosyal güvencesi var ise, gıda ve temizlik maddesi bedelleri vatandaş tarafından karşılanacak. Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarımızın gıda ve temizlik maddesi talepleri SYDV Müdürlüğü’nce bedelsiz olarak karşılanacak ve evlere teslim edilecektir. PTT ve Bankacılık işlemleri için ilgili PTT veya Banka görevlileri tarafından mümkünse haneye yönlendirilecek, mümkün olmuyorsa seyahat belgesi düzenlenerek bankaya ulaşımı sağlanacaktır.
Yayınlanma Tarihi : 22/3/2020 22:57
Okunma Sayısı : 5164

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar