Bozuk parada 5 TL dönemi

Bozuk parada 5 TL dönemi
                Muratlı’da 5 TL değerindeki madeni paralar, piyasada dolaşmaya başladı.tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Hizmet - Resmi Gazete’de yayımlanan 8 Haziran 2024 tarihli karara göre; 28 Mayıs 1970 tarihli Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Kanun uyarınca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından madeni 5 liralar basılarak resmen tedavüle girdi.
                Muratlı’da market ve işletmelerde sıkça kullanılmaya başlayan demir 5 TL’ler ilgi odağı oldu. Marketten para üstü olarak kendisine verilen demir 5 lirayı hatıra olarak ayırdığını kaydeden Furkan Güner adlı vatandaş, yeni 5 TL’lik madeni paranın tasarımını da beğendiğini söyledi.
                İşte yeni 5 TL’ler
                Bakır, nikel ve çinko karışımıyla üretilen madeni 5 TL’nin ağırlığı 8,25 gram, çapı 28,15 mm, kalınlığı ise 1,70mm olarak belirtildi. Kenarları tırtıllı olan madeni paranın dış halkasında sekiz köşeli Selçuklu yıldız motifi işlendi. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ise ay yıldız yer alırken, ortada ‘Türkiye Yüzyılı’ logosu bulunuyor.
                Paranın arka yüzüne ise Atatürk rölyefi, altta Cumhuriyet’in yüzüncü yıl logosu ve ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ yazısı işlendi.
                Hatıra amaçlı basılmıştı
                Öte yandan, 5 TL'lik madeni paralar, daha önce de Cumhuriyetin yüzüncü yıldönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde hatıra amaçlı sınırlı sayıda basılarak tedavüle girmişti.


Yayınlanma Tarihi : 11/6/2024 18:06
Okunma Sayısı : 1803

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar