Bakan Pakdemirli, Muratlı'da

Bakan Pakdemirli, Muratlı
                Tekirdağ programına Muratlı ilçesinden başlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sözleşmeli üretim vurgusu yaptı.


                Muratlı Hizmet - Muratlı REKA Yağ Sanayi ziyaretinde REKA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Reka tarafından karşılanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Trakya, konala ve ayçiçeğinin üretim üssü. Burada rahmetliyi de anmış olalım. Kanolayı Trakya'da rahmetli ile biz başlatmıştık. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Kanolanın yarısından fazlası, ayçiçeğinin yüzde kırkı hakikaten Trakya'da üretiliyor. Tabi ki böyle tesislerde lazım. Biz üreticinin temsilciyiz ama bir tarafta da üretici ile sanayici arasında birbirine böyle kenetlenmesi gerekiyor. Bu tesis örnek olacak bir tesis. Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla eşi benzeri yok kapasite itibariyle verimli fizibıl güzel bir tesis” şeklinde konuştu.
tasarım59 reklam paketi
                Sözleşmeli üretime ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli; “Tabi bu tesisleri işletmek için de sözleşmeli üretime ihtiyacımız var. Hakikaten Türkiye Avrupa'da ciroda tarımsal hasılada birinci dünyada onuncu olmasına rağmen diğer taraftan da gıda üretiminde dünyada anca 23'üncü sıraya girebiliyor. Ben buradaki eksikliği aslında sözleşmeli üretiminin Türkiye'de ülkemizde tam oturmamış olmasında görüyorum. Çünkü batılı ülkelere baktığımız zaman sözleşmeli üretimin neresinden bakarsanız bakın yüzde elli altmış bir yap alıyor. Ama Türkiye'de belli ürünler hariç sözleşmeli üretim aslında çalışmamış bununla ilgili yasa tasarımız var. İnşallah milletvekillerimiz gayreti ile hem yasalaşacak, hem de bununla ilgili yasayı beklemeden bir dijital tarım pazarı dediğimiz platform kurduk. Bu platform hem Türkiye'nin her tarafından üretilen ürünlerin hem Türkiye’ye hem de dünyanın her tarafında pazarlanması maksadıyla hem de üreticimizin tüketiciyle buluştuğu kanallarda bir şekilde üreticinin finansa edilebilmesi maksadıyla sözleşmeli üretim platform haline gelmesi beklenen bir platformu ortaya koyduk. Bu platform şimdiye kadar hakikaten 100 milyon lira ciroyu geçti. Ülkenin büyüklükleri içerisinde önemli değildir. Büyük bir çınar ağacı olmasını bekliyoruz. İnşallah sözleşmeli üretim tarafında da güzel bir adım attık devamını da inşallah getireceğiz” sözcüklerini kaydetti.


Yayınlanma Tarihi : 25/7/2020 11:11
Okunma Sayısı : 3421

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar