Aşağısevindikli sondaj kuyuları yenilendi

Aşağısevindikli sondaj kuyuları yenilendi
                Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ, merkez ilçe Süleymanpaşa’nın içme suyu ihtiyacını büyük oranda karşılayan Muratlı’nın Aşağısevindikli bölgesindeki 10 adet derin sondaj kuyusunu yenileyerek; verimlilik projesini tamamladı. Proje kapsamında kuyuların pompa motorları, kolon boruları ve kabloları, ISO 50.001 Enerji Yönetim Sistemi standartlarına uygun olarak yenilendi.tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Hizmet - TESKİ, Aşağısevindikli Derin Sondaj Kuyuları’nda bir süredir yapım çalışmalarını sürdürdüğü verimlilik projesini tamamladı. Proje, jeologların çalışmaları ve teknik yenileme süreçlerinin tamamlanmasının ardından bitirilerek kuyular devreye alındı.
                Hem kapasite artışı, hem enerji verimliliği sağlandı
                Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle artan su tüketimini karşılamak ve içme suyu kaynaklarında verimlilik sağlamak amacıyla hayata geçirilen projeyle mevcut duruma göre toplamda 180 ton/saat kapasite artışı sağlanacak. Bu da yıllık olarak yaklaşık 1,5 milyon metreküp kapasite artışına tekabül ediyor.
                Yeni pompa motorlarının kullanımı sayesinde 1 metreküp su için harcanan enerji 0,752 kWhden 0,693 kWhye düşürüldü ve yıllık 438.960 kWh enerji verimliliği elde edildi. Böylece yapılan çalışma ile TESKİ hem büyük oranda kapasite artışı sağlamış oldu, hem de enerji maliyetlerini yıllık olarak yaklaşık 2 milyon TL tutarında azalttı. Projenin yatırım maliyeti 4 milyon 107 bin 900 TL olup, yatırımın geri dönüş süresi olarak ise 2 yıl olarak hesaplanıyor.
                Bu proje sayesinde Süleymanpaşa ilçesinin temiz su ihtiyacının büyük bir kısmı daha verimli bir şekilde karşılanacak. Tekirdağ’ın içme suyu ihtiyacının sürekli artması nedeniyle bu talebi sürdürülebilir olarak karşılamak maksadıyla verimlilik projeleri devam edecek olup, vatandaşların suya kesintisiz ve verimli şekilde ulaşabilmesine imkan sağlanması amaçlanıyor.
                “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmaya kararlıyız”
                Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Candan Yüceer, Aşağısevindikli Derin Sondaj Kuyuları Verimlilik Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Süleymanpaşa ilçemizin içme suyu ihtiyacını daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için önemli bir adım attık. TESKİ’nin bu projeyle hem enerji verimliliğini artırması hem de kapasite artışı sağlaması, çevresel ve ekonomik açıdan büyük bir kazançtır. Bu tür projelerle Tekirdağ’ın su kaynaklarını korumaya ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.
Yayınlanma Tarihi : 28/6/2024 18:31
Okunma Sayısı : 772

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar