14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı
                14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü çerçevesinde Muratlı Ziraat Odası Başkanlığı tarafından program tertip edildi.


tasarım59 reklam paketi
                Muratlı Hizmet - 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlamak üzere Kaymakamlık Tören Alanı’nda toplanan protokol üyeleri ve çiftçiler, programa saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Muratlı Ziraat Odası Başkanlığı’nın çelengi büste sunuldu.
                Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Muratlı Ziraat Odası Başkan Vekili Kudret Öztuna; “Bildiğiniz üzere Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs sadece bizde değil, kuruluşa üye olan bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Alnının terini toprağa katan, yaşamı var eden çiftçilerimizin günü kutlu olsun” dedi.
                Çiftçilerin bu yıl da yaşadığı yapısal sorunların devam ettiğine dikkat çeken Öztuna, “Çiftçilerimizin ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, sofralarımıza ulaşan her türlü nimetin üretiminde alın teri dökerek yoğun çaba sarf etmektedirler. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milli ekonominin temeli ziraattır’ sözleriyle tarım sektörünün ülkemiz ekonomisinin temel taşı olduğunu belirtmiştir. Çiftçiler tarım alanlarında, tarlalarında kalabilmek adına bankalara, çeşitli finans kuruluşlarına borçlanmaktadırlar. Zarar ettikleri için borçlarını ödeyememekte ve üretim alanlarını terk etmektedirler. Özellikle son yıllarda çiftçiler ne yetiştireceğine, nasıl yetiştireceğine, hangi girdiyi kullanacağına karar veren yetiştiriciler olmaktan çıkmış; tarla bekçilerine dönüşmüşlerdir” sözcüklerini kullandı.
                Çiftçilerin uluslararası sermayenin egemenliğine ve insafına terk edilerek yalnız bırakıldığını savunan Öztuna, “Tarımda dışa bağımlı politikaların getirdiği yıkıcı sonuçlar, pandemi ile birlikte daha fazla görülmeye başlanmıştır. Dünyada yaşanan gıda sorunu karşısında bir çok ülke tarımsal ürün ihracatını sınırlayarak; tarım ve gıda üretimi için önlemler almış, gıda egemenliği ve güvencesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır” diye konuştu.
                Küçük ölçekli çiftçi ve köylülerin insanlığı beslemedeki önemli rolüne işaret eden Öztuna, “Çiftçiler olmadan yaşamımızı sürdüremeyiz. Çiftçiler ülkelerin direği ve bel kemiğidir” ifadelerini kaydetti.
                Törenin ardından çiftçilere ve katılanlara ikramlarda bulunuldu. Dilek ve temennilerin ardından program sona erdi.


Yayınlanma Tarihi : 14/5/2024 12:54
Okunma Sayısı : 989

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?


Çevre ve hava kirliliği
Ulaşım ve otopark
Çarpık kentleşme
Alt yapı ve kanalizasyon
Asayiş ve uyuşturucu
Yeşil alan ve parklar
Yol ve kaldırımlar
reklam 1
Günlük Kurlar