YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARMAK

 

            Değerli okurlar, bu haftaki asıl köşe yazımı kaleme almaya başlamadan önce ilk satırlarımı öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ayırmak istedim. Bilindiği gibi yurdumuzun 81 ilinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim gören 17 buçuk milyon öğrenci 13 Haziran Cuma günü karnelerini aldı. Karnelerini alan öğrenciler, 3 ay sürecek olan yaz tatiline başlamış oldular. Fakat, bu arada 562 bin 882 derslikte görev yapan 873 bin 747 öğretmenimiz ise “Yaz Dönemi Seminer Çalışmaları” nedeniyle 1 Temmuz itibariyle tatillerine başlamış olacaklar. Biz buradan hem sevgili öğrencilerimize, hem de çok kıymetli öğretmenlerimize fazlasıyla hak ettikleri sağlıklı, huzurlu tatiller geçirmelerini diliyoruz.

 

*      *      *      *      *      *

            Şimdi ise anlatmak istediğimiz asıl meselemize gelelim.

            Hepimizin bildiği üzere İlçemize bağlı Aşağısevindikli Mahallesi’nde yaşayan 3 küçük çocuğun suya kapılarak boğulması ve hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan üzücü bir olay yaşadık. Bu arada hemen yanlış anlaşılmasın! Amacımız, yaşanan acıları tekrar tazelemek asla değildir. Kaldı ki bu çocuklar, hepimizin birer evladı sayılır. Hayatlarının baharı denilecek yaşta olan bu yavruların kaybından acı duymamak, üzülmemek insan olarak pek mümkün değildir. Bu nedenle toplum olarak herkese mutlak görev düşmektedir. Hayatlarının daha henüz başında yitip giden çocuklara karşı gerek millet olarak, gerekse devlet olarak görevimizi lâyıkıyla acaba yerine getirebildik mi? Bu çocukların gezebilecekleri, oynayabilecekleri, enerjilerini boşaltabilecekleri, boş zamanlarını değerlendirebilecekleri mekanlar acaba kurabildik mi? Yoksa bu yıl yağmur yağdı, böyle oldu. Kalan sağlar bizimdir, mantığıyla hareket etmeye devam mı edelim. Yeri geldiğinde her zaman söylüyorum, yazıyorum. Soran, araştıran kişiler ve toplumlar dağları aşarlar. Fakat sorup-öğrenmeyenler ise, yarı yolda şaşarlar. Meteoroloji bilimi ile uğraşan bilim insanları yıllardır avazı çıktıkları kadar bağırıyor. Türkiye, artık tropikal iklimle karşı karşıya geliyor. Bu durumda aşırı yağışlar ve kuraklıklar kaçınılmaz olacak. Bunun neticesinde de sel bas-kınları, mahsullerin sular altında kalmasını zaman zaman yaşayacağız. Neticesinde ise can kayıpları ile karşılaşacağız.

            İşte bu nedenle şimdiden gerekli önlemleri almak zorundayız. Aksi halde tahmin edemeyeceğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. İlçemizde ve ilçemize bağlı bütün mahallelerde üzücü olaylarla karşılaşmamak için alternatifler ve çözümler üretmeliyiz. Çok yakın zamanda yaşadığımız olaydan dersler çıkarmalıyız. Nehir kenarlarını ağaçlandırmak gerekiyorsa ağaçlandırmalı, set çekmek gerekiyorsa da set çekmeliyiz. Bilgi ve birikimlerimizi tek başımıza hareket ederek değil, enerjimizi bütünlük içinde bir araya toplamalıyız. Devletimizin bütün kurumları, bir takım çalışması ve yardımlaşma içinde bulunmalı, çalışmalarını bütünlük İçinde yürütebilmelidir. Gerekirse, imkânlar ölçüsünde ilçede yeni ekipler oluşturularak, ilk müdahale ekipleri kurulmalıdır. Oluşturulacak ekipler sadece nehirde ve selde değil, her türlü değişik durumlarda ve deprem sonrasında da görev yapabilecek nitelikte hazırlanmalıdır.

 

*      *      *      *      *      *

            Sevgili okurlar, sizlere yaşadığımız gerçek olaylardan, ders çıkarabilmemizde yol göstereceğini ve yararlı olacağını, düşündüğüm anlamlı birkaç söz aktarmak istiyorum.

1- Bir devlette ve millette “neme lâzım”, “neme gerek” düşüncesi başlar ve yayılırsa; o memleket ve devlet bozulmaya başlar.

2- İyi bir lider, başarısızlıkta kendine düşenden biraz fazlasını, başarıda da hissesine düşenden daha azını kendine ayırır.                                                                                                                                                             

3- Senin gerçek dostun, kusur ve hatalarını sana gösterendir.

4- Dört şey geri gelmez; söylenen söz, atılan ok, geçen zaman ve kaçırılan fırsat.

5- Hata yaptığında üç şeyi uygula; kabul et, ders al, tekrarlama...                                                                                

 

Bütün yaşadıklarımızı görmezden gelirsek,

Ağıt ve haykırışları duymamış olursak,

Görünen bir köye de kılavuz ararsak,

Başımıza gelenleri çok görmemeli...

Hepinize iyi bir hafta diliyorum. Kalın Sağlıcakla...

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?


UFUK GENÇTÜRK
EMRAH TUNCA
NEBİ TEPE
İMDAT ALTINTAŞ
ETHEM GÜMÜŞ
SÜLEYMAN BERK
reklam 1
Günlük Kurlar