Muratlı’da siyaset kazanı hızla kaynıyor. CHP’de isimler belli iken, AK Parti’de hareketlilik arttı. MHP ve İYİ Parti ise sessizliğini koruyor.
                Önce Cumhuriyet Halk Partisi’ni ele alalım. Üç aday adayı var. Adaylar bir süredir beraberindekiler ile sahada çalışmalar yapıyor. Yanlarındakilere bakınca belediye meclis listelerinin kimlerden oluşacağı ve nasıl şekilleneceği de ortaya çıkıyor.
                Adaylık mücadelesi kapsamında tatlı bir yarış var. Genel merkez tarafından gerek telefon ve sosyal medya, gerekse yüz yüze anketler sürüyor. Ufuk Gençtürk, Güler Aktaş ve Nebi Tepe, genel merkezin belirleyeceği isim olmak için çabalarken, ön seçim olmaması kısmen keyifleri kaçırdı. İlçe Örgütü’nün belirleyiciliği bir nevi ortadan kaldırıldı.
                Yine de herkes kendince kulislerini devam ettiriyor. Bu çerçevede aday adaylarının Ankara temasları da sürüyor. Ankara rüzgarı Muratlı siyasetini çalkalıyor.
                Nebi Tepe sessiz kalıp gelişmeleri izliyor. Gizemliyi oynuyor. Bildiği bir şey var da bizden mi saklıyor? Bir söz aldı da bizim mi haberimiz yok? Yoksa beklediği ilgiyi göremediğinden mi suskun kalıyor? Kapalı kutu diyebiliriz. Tam bir muamma...
                Ufuk Gençtürk ise Nebi Tepe’nin tam tersi hep göz önünde. Sabah da sahada, öğlen de, akşam da, gece de... Günün her anında kendisini görmek mümkün. Son günlerde çalışmalarını biraz daha gizli saklı tutsa da temasları kulağımıza geliyor.
                Güler Aktaş’ın en büyük destekçisi bayanlar. Bir bayan hareketi oluşturdu adeta. Tabi sadece bayanların yeterli olmayacağını biliyor. Geçtiğimiz hafta düzenlediği kahvaltılı basın buluşmasında ekibi hakkında da bazı sinyaller verdi. Bayan olmasının getirdiği avantaj ile tüm evlere girip rahatça ziyaret ediyor.
                AK Parti cephesine bakalım. Şuan dört aday adayı var. AK Parti’nin aday adaylığı süreci CHP’ye nazaran daha geç olduğundan AK Adaylar henüz çalışmaya başlayamadı.
                Aday adaylığını açıklayan ilk kişi Gökhan Balaban oldu. Kısa da olsa bir dönem Muratlı siyasetinde yer aldı. Nebi Tepe ile beraber bir seçim tecrübesi oldu. Bu defa çıtayı daha yüksek tutarak Belediye Başkanlığı’na takip oldu.
                Esra Kurdal Çalkın ise çok istekli. Bir şeyler yapayım diye uğraşıyor, didiniyor. Sürekli telefon elinde üyeleri arıyor, destek istiyor. Sloganını ise Nebi Tepe’ye tepki olarak ‘Artık Yeter’ şeklinde açıkladı.
                Sıra geldi Metin Işık’a. AK Parti bayrağı yere düşmesin diye her daim hazır. Bu davayı asla sahipsiz bırakmam diyenlerden. Otoket programı üzerinde yaptırdığı profesyonel iki ve üç boyutlu çizimler ve proje hazırlıkları ile dikkat çekiyor. Takdire şayan bir tavırla; aday seçilemezsem, aday olacak arkadaşımla tüm bu proje çalışmalarımı paylaşırım diyor.
                Assolist en son çıkar derler. Geldik AK Parti’nin assolistine. Kimse kırılmasın, darılmasın ama şuan AK Parti’nin favori gözüken ismi Necla Arda. Sürpriz bir şekilde aday oldu. Adaylığı heyecan yarattı. Bir anda eski kadrolar ve küskün diye tabir edebileceğimiz herkeste bir canlanma, bir silkelenme oldu. Ailesinden gelen siyasi geleneği sürdürüyor. AK Parti İlçe Başkanlığı yaptığı dönemde yerelde iktidarı sadece 208 oy farkı ile kaçırdı. AK Parti’deki bayan kontenjanının da avantajıyla bir adım önde görülüyor.
                Kamu kurum ve kuruluşlarında memur sıfatıyla görev yapanların adaylık süreci de başlıyor. Muratlı’da memuriyetten istifa ederek AK Parti’de adaylık şansını deneyecek var mıdır bilinmez. Onu da bekleyip göreceğiz. Bu arada altını çizmeden geçemeyeceğim; AK Parti İlçe Başkanı Av. Emrah Tunca’nın da memurlarla birlikte son güne kadar adaylık açıklama hakkı var.
                İYİ Parti’de birkaç isim gündeme gelse de henüz bir hareketlilik yok. CHP ile ittifak gündemlerinde olduğu için çok da asılmıyorlar gibime geliyor. Her seçimin denge bozanı olarak bilinen Ethem Gümüş de bu seçim aday olmuyor.
                MHP’de tek duyumum Süleyman Berk. Geçtiğimiz seçim MHP’den Belediye Başkan Adayı olarak 2 bin 397 oy almayı başarmıştı. Yani parti oyunun üzerinde bir oy idi. İYİ Parti’nin kurulmasıyla MHP Muratlı’da kan kaybetse de Süleyman Berk davası için ateşten gömleği giyecektir.
tasarım59 reklam paketi
                Şimdi geldik analiz kısmına. Nebi Tepe, CHP’den Belediye Başkan Adayı gösterilmezse ne olur? Kendisi her ne kadar basının önünde ‘Ben başka bir partinin adayı olmam’ dese de bu hiç kimseye inandırıcı gelmedi. DSP’den aday olur mu, İYİ Parti’den aday olur mu derken, bence bu seçimdeki hırsı ile ideolojisine uymasa da AK Parti’den bile aday olur. Geçmişini hatırlayınca DSP’den üç dönem kazanıp, CHP’ye kaybettirmişti. Şimdi başka bir partiden de ben kazanırım, beni aday göstermeyen CHP’ye yine seçim kaybettiririm diyebilir.
                Ufuk Gençtürk ve Güler Aktaş aday gösterilmezse başka bir partinin adayı olacaklarını düşünmüyorum. Her ikisi de CHP’nin değişmez neferi olarak biliniyor. Parti ile özdeşleşmişler. Orada başladıkları siyasi yaşamlarını bağlılıkla sürdüreceklerdir, genel merkezin kararına da uyacaklardır diye düşünüyorum.
                Analizime AK Parti ile devam ediyorum. AK Parti’nin dört aday adayı da aday gösterilmezlerse başka bir partiye gitmezler. Hiç ihtimal vermiyorum. Aday gösterilmemeleri halinde bir 5 yıl daha bekleyip, yine kendi partilerinden aday olacaklardır.
                Analizime ittifak beklentileri üzerinden devam etmek istiyorum. Öncelikle AK Parti+MHP ittifakını masaya yatıralım. Matematiksel olarak AK Parti+MHP ittifakı gerçekleşse dahi Muratlı’da belediyeyi kazanmak zor gözüküyor. CHP’nin adayı Nebi Tepe olursa az da olsa bir şans görüyorum. Halkın Nebi Tepe’den sıkılmış olması, gözlemlenen bıkkınlar, vatandaşları farklı arayışlara sevk edebilir. İkinci bir varsayım ise Güler Aktaş veya Ufuk Gençtürk’ün CHP’nin adayı olması ve bunun neticesinde Nebi Tepe’nin sıkça dillendirilen DSP’den veya bir başka partiden aday olması. Bu ihtimal AK Parti+MHP ittifakının yerelde iktidarını sağlayacaktır. Tabi ki CHP+İYİ Parti ittifakı gerçekleşmezse…
                CHP+İYİ Parti ittifakı Muratlı’yı fark ile kazanır. CHP’nin en yakın rakibi AK Parti’den, İYİ Parti’nin ise en yakın rakibi MHP’den açık ara oy üstünlüğünün olması CHP+İYİ Parti ittifakının da ne denli güçlü olacağını gösteriyor.
                Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Herkese hayırlı hafta sonları diliyorum…

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar