Günal AYDIN
Sadece Futbol mudur?

            Merhaba sevgili sporseverler. Bu hafta uzun bir zaman ara verdiğim köşe yazımı yazmaya karar verdim. Köşemin konusunu tüm dünyanın en çok sevdiği spor dallarının başında gelen “Futbol” olarak belirledim...

            “Futbol asla sadece futbol değildir” futbol üzerine bir çok olumsuz yorum yapanlar mı haklı, yoksa futbol gerçekten sadece futbol mu?

            Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım, iki kale ve bir futbol topu ile oynanan dünyanın en popüler takım sporudur tartışmasız. Diğer takım sporlarına göre onu sevdiren, popüler yapan futbol oynayabilmek için gerekli olan materyallerin kolay bulunabilir olması değil midir sizce de? 2 taş, bir top ve oyunun zevkini tatmak isteyen birkaç kişi. Evet doğru, günümüzde dünyanın her yerinde sevilen, izlenen bir spordur futbol. Avrupa’nın zengin bir sokağında top oynayan çocukla, Güney Afrika'da fakir bir sokakta top oynayan çocuğun belki de tek ortak noktası vardır, o da topu oynarken futboldan aldığı haz.

            Peki, futbol 22 adamın topun peşinden koşturması mıdır? Tabi ki de “Hayır” futbol seyir zevki yaratan, anlayanın en küçük şeyden bile tat alabileceği bir spordur. Futbol toplumcudur. İyi bir on birin 90 dakika nasıl işbirliği sergileyebildiği açısından büyütülerek örneklenebilecek bir oyundur. Bu oyun o kadar ilginçtir ki, kahveye maç seyretmeye gittiğinizde “Meymenetsiz” dediğiniz, daha önce hiç tanımadığınız bir adamla maç boyu muhabbet edip maç sonu selamlaşıp ayrıldığınız bir sosyalleşme aracıdır. Üzerinizdeki siniri, ana avrat sövüp, el kol, bağıra çağıra seyrederek sizi deşarj eden bir rehabilitasyon vasıtasıdır da. Aslında futbol sadece ayakla oynanan bir spor değildir, “Beynin ulaştığı en son yer olan ayaklarla oynanan bir spordur.” Fiziksel ve zihinsel bir mücadeleye giriştiğiniz, hafta bir defa da olsa hakkıyla oynadığınızda sizi zinde tutacak bir sağlık gerecidir. Futbol “Bir cacık olmaz” denen adamların kenar mahallerde hapçılıktan kurtulup dünyayı ayaklarına çivilemelerini sağlayan bir endüstridir.

            Ekonomik kriz mi varmış, siyasi gerilim mi varmış, içme suları hızla azalıyor muymuş, her şeye zam mı geliyormuş, insan hakları ayaklar altında mıymış, yolsuzluk-rüşvet mi varmış, töre cinayetleri mi varmış, özgürlükler mi kısıtlanmış bunun gibi birçok soruyu bir kenara iten ve sadece maç başladığında tek beklentisinin takımının alacağı 3 puan olan kişilerin izlediği bir spordur işte…

            İşin özü futbol sadece futbol değildir.

            Peki, 22 kişi topun peşinden koşuyor; ne anlıyorsunuz diyen futbol katilleri, sizce ben haksız mıyım?

Yayınlanma Tarihi : 4/102018 20:12
Okunma Sayısı : 10302
Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?


UFUK GENÇTÜRK
EMRAH TUNCA
NEBİ TEPE
İMDAT ALTINTAŞ
ETHEM GÜMÜŞ
SÜLEYMAN BERK
reklam 1
Günlük Kurlar