100. YIL CADDESİNDE TRAFİK DÜZENLİ Mİ?

 

            Kıymetli Okurlarım; İnsanoğlu var olduğu günden bu yana sürekli daha iyinin, daha güzelin ve doğrunun peşinde koşmuştur. Aradığını bulabilmek için sürekli çaba göstermiş, sabır ve özveriyle çalışmıştır. Kısacık ömründe mükemmeli yakalamak onun tutkusu olmuştur.

            Öteden beri herkesçe bilindiği gibi uygarlık gelişimini başlatan buluşlardan birisi de tekerleğin icadıdır. Tekerleğin yaygın olarak kullanımından önce taşıma işi, insan ve hayvan gücü ile yapılıyordu. Çünkü o günün şartları, o gün için öyleydi. Fakat bugün için ise koşullar değişti. Artık 21. yüzyıl insanı, hemen her şeyde teknolojinin kendilerine sunduğu motor gücünü kullanmaya başladı. Elbette buna bağlı olarak da tüm karayollarında kullanılan motorlu taşıt sayısı artış gösterdi. Dolaylı olarak her yerde olduğu gibi Muratlı ilçemiz de bu gelişmelerden nasibini aldı. Böylece zaten uzun süredir var olan trafik ve park sorunu üç-dört kat artmış oldu. Artan sorunlar, sorunları doğurdu.

            Şimdi bir de bunlara kural tanımayan, keyfi hareket eden, ben yaptım oldu diyen sürücüler eklenince çık çıkabilirsen işin içinden.

*      *      *      *      *      *

            Tamam, şu kadarını anlayabiliriz. Trafiğin güvenli ve düzenli işleyişini sağlamak, muhtemel kazaları önlemek, belirlenmiş trafik kurallarının yerinde uygulandığını denetlemek işinin görevlilere ait olduğunu he-pimiz biliyoruz.

            Ancak, bu konuda araç sürücülerine ya da araçlarını gelişigüzel yol üstüne park edenlere sorumluluk düşmüyor mu? Peki, bunlara ne demeli? Kullandıkları araçlarını ikinci bir yol hattı gibi yol üzerinde bırakanlara, bankaların önlerinde çift sıra yapanlara hiç sözümüz olmayacak mı? Üstüne üstlük umursamaz tavırlarla arabaların arasından geçen, arkasından gelen araca aldırmayan bisiklet sürücülerini nereye koyalım? Ben bu konuda her birimizin zihinlerini sorgulamamız gerektiğine inanıyorum. Artık Muratlı’da sadece ben değil, biz kavramını yerleştirmemiz gerektiği kanaatindeyim. En az bizler kadar başkalarının da haklarının olduğunun bilincine varmalıyız. Ancak böylelikle başımıza olumsuz bir durum geldiğinde söyleyecek sözümüz olabilir. Aksi durumda ise, yanlış yapanla aynı kefede oluruz.

*      *      *      *      *      *

            100. Yıl Caddesi Sıra dükkanlardan sonra ilçemizin en işlek konumdaki ikinci caddesidir. Hükümet Konağı’nın bu cadde üzerinde bulunması önem arz etmektedir. Çünkü bu yol,  ilçe merkezinde ve her vatandaşın bir kere olsun mutlaka kullandığı işlek bir yoldur. Ayrıca belediye binası, postane binası, kamu ve özel tüm bankalar bu cadde üzerindedir. Özellikle de bankaların para alış-verişi ve ödemeler açısından sıkça kullanılması sorunun boyutunu çekilmez hale getirmektedir. Hadi diyelim ki bankaların önlerine bir sıra araç çekildi. Kaldı ki bunların da flâşörlerinin yakılması gerekiyor. Ancak, arabanın aküsü boşalıyor gerekçesiyle bunları da yakmıyoruz. Tamam, her şeye bir cevabımız var. İyi de ikinci sıra araç dizmek neyin nesi? Bu nasıl izah edilebilir? Trafiği ne hale getirdiğini görmüyor muyuz? Bakın dikkat ederseniz, Çarşamba günlerinden söz etmiyorum. O gün zaten yolun durumu neredeyse kilit. Diğer normal günlerden söz ediyorum. Yol üzerinde park edilmiş araçlardan geçebilmek oldukça zor. Bu yola bütün vatandaşların ihtiyacı var. Caddeyi acil hallerde kullanmak zorunda olan bir ambulansın yahut itfaiyenin bu yolu kullanabilmesi mümkün değil. Kuralsızlığı kural haline getirmememiz gerekir. Bu kuralsızlık ve kural tanımazlık, gün gelir size de zarar verebilir. Ben bu yolu kullanmam, yol bana gerekli olmaz diyemeyiz. Çünkü yol herkese gereklidir.

            Tüm araç sahiplerine sesleniyorum. Yol (cadde) senin, benim, onun değil, hepimizindir. Keyfi işlerimiz için kamu binalarının önlerini işgal etmeyelim. Unutmayalım ki; bugün bana, yarın sana...

            Uyarsan kurallara, yaşamayız kargaşa,

            Sorumluluk düşüyor, her araca her yaşa.

            Değmesin nazarımız, ne bir taşa ne başa,

            Gelsin bütün alkışlar, bilinçli vatandaşa.

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?


UFUK GENÇTÜRK
EMRAH TUNCA
NEBİ TEPE
İMDAT ALTINTAŞ
ETHEM GÜMÜŞ
SÜLEYMAN BERK
reklam 1
Günlük Kurlar