Tel ve çivi aşkı sanat eserine dönüştü

Tel ve çivi aşkı sanat eserine dönüştü
                Osmanlı döneminin unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından filografi sanatını yaşatan Ayfer & Necmettin Balcan çifti, tel ve çivi kullanarak hazırladığı eserlere Türk bayrağını da ekledi. Son eserini Hizmet Medya’ya hediye eden Necmettin Balcan, Muratlı’da sanata gösterilen ilginin azlığından da yakındı.                6 yıldır faal
                “Tasarlanmış bir motif ya da desenin, ahşap malzeme üzerine çiviyle çakılması ve arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilmesiyle oluşturulan, farklı motif ve desenlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan el sanatı” şeklinde bilinen, eski dönemlerde “Tel ve çivinin aşkı” olarak da yorumlanan filografi, Muratlı’da son 6 yıldır aktif olarak yaşatılmaya çalışılıyor.
tasarım59 reklam paketi
                Ülke geneline sipariş usulü

                Türkiye genelinde farklı şehirlerden gelen siparişlere çalıştıklarını dile getiren Necmettin Balcan, özellikle Türk bayraklarına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
                Çivi ve bakır telleri maharetli elleriyle sanat eserine dönüştüren Necmettin Balcan, Muratlı’da bu tip sanat faaliyetlerine yer verilmemesinden ötürü serzenişte bulundu.
                “Bunları meşhur hocadan öğrendik”
                Filografi sanatını meşhur filografi hocası Nagihan Tekin’den öğrendiklerini belirten Ayfer & Necmettin Balcan çifti; kaligrafi yazı, kağıt rölyef vb çalışmaları yaptıklarını da ekledi.
Yayınlanma Tarihi : 31/3/2021 17:51
Okunma Sayısı : 3492

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar