Canlı hayvan sevklerine dair duyuru

Canlı hayvan sevklerine dair duyuru
                Muratlı’nın içinde bulunduğu Trakya Bölgesi, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren PPR hastalığından korunmuş bölge olarak kabul edilecek. Tekirdağ Valiliği, canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişilere bu konuda uyarıda bulundu.                Muratlı Hizmet - Koyun keçi vebası hastalığından korunmuş bölge ilan edilen Trakya'ya yapılacak küçükbaş canlı hayvan sevkleri genelgesi yayımlandı.
tasarım59 reklam paketi
                Genelgeye göre, Trakya dışından hayvan satın almak isteyen yetiştiriciler, canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişiler bu hayvanların bölgeye getirilmesinin öncesinde bu genelgeye göre hareket edecek.
                Tekirdağ Valiliği’nden yapılan bilgilendirmede şu ifadeler kullanıldı:
                Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen aşılama, eğitim, bilgilendirme ve hayvan hareketlerinin etkin kontrolü sonucu Anadolu’da şap hastalığı önemli ölçüde azalmış, Trakya’da ise 25 Mayıs 2010 tarihinde aşılı ari statüye kavuşturulmuştur. Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucu elde edilen başarının sürdürülebilirliği için Trakya’ya yapılacak hayvan sevklerine ilişkin usul ve esaslar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.
Trakya’ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevklerine İlişkin Düzenlemeler
1. Trakya’ya hayvan sevki sadece yetkilendirilmiş resmi veteriner hekimler tarafından yapılacaktır.
2. Türkvet veri tabanı kayıtlarına göre Trakya ya sevk edilecek hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olacak veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olacaktır.
3. Sevk edilecek hayvanlar sevk öncesi 30 gün süre ile izole edileceklerdir.
4. Sevk edilecek hayvanların bulundukları işletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olacaktır. İzolasyon sürecinin sonunda bütün hayvanlar şap virüsü hastalığı yönünden teste tabi tutulacak, virüs varlığı veya virüs sirkülasyon riski tespit edilmesi durumunda sevklerine izin verilmeyecektir.
5. Korunmuş bölgeye Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında belgesiz getirilen hayvanlar tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en kısa sürede uygun bir kesimhanede kestirilecek olup tazminat ödenmeyecektir.
6. Korunmuş bölgede yer alan işletmede bulunan hayvanların tamamı Bakanlık veri tabanında kayıtlı olmak zorundadır. Kayıtlı olmayan hayvanlar Bakanlıkça belirlenen esas ve usuller dışında korunmuş bölgeye getirilmiş olarak kabul edilir. İşletmede tespit edilen bu tür hayvanlar tüm masrafları sahibine ait olmak üzere doğrudan kesimhaneye sevk edilecektir.
7. Kurban bayramı nedeni ile hayvan pazarlarına getirilen ancak satılmayan kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ilin öngördüğü bir kesimhanede kestirilerek kesimhane dışında başka bir işletmeye dönüşü engellenecektir.
Tüm kamuoyuna ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.
Yayınlanma Tarihi : 22/2/2021 14:18
Okunma Sayısı : 2908

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar